Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Doğum sertifikan var mı?"

  AA
  10 Eylül 2012 - 10:21Son Güncelleme : 10 Eylül 2012 - 10:21

  ABD Başkanı Barack Obama'nın doğum sertifikası tartışmaları ABD seçimlerinin gündeminden düşmüyor.

  Konu, Obama'nın Florida'daki seçim çalışmalarında bu kez Obama'nın kendisi tarafından, espriyle gündeme geldi.

  Bir restoranda, Hawaii'de doğan Andre Wupperman adlı 7 yaşındaki çocukla karşılaşan Obama, çocuğa gülümseyerek, “Doğum sertifikan var mı?” diye sordu. Obama'nın bu sözleri masada kahkahalara neden oldu.

  Obama, 2008 yılında ilk başkan adayı olduğunda, ABD'de doğup doğmadığı ve doğum sertifikasının gerçekliğiyle ilgili tartışmalar ortaya atılmıştı.

  4 yılın ardından Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı için ön seçimlerde konunun tekrar Donald Trump tarafından gündeme getirilmesi üzerine Obama, doğum sertifikasının ayrıntılı versiyonunu yayımlayarak, ABD'de doğup doğmadığı tartışmalarına son noktayı koymuştu.

  Ancak 2012 başkanlık seçimlerinde konu zaman zaman tekrar gündeme gelecek gibi görünüyor.

  Geçen ay da Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, bir konuşmasında “kendisinden hiçbir zaman doğum sertifikasının sorulmadığını” söyleyerek, dolaylı yoldan tekrar Obama'ya laf atmıştı.

  Buna karşılık Obama'nın kampanya ekibi, ABD başkanının doğum sertifikasını artık kupa bardaklarının üzerine bile basıp 22 dolardan satışa çıkararak, konuyu alaya almaya başladı. Kupanın üzerinde de Obama'nın fotoğrafının altında “ABD üretimi (Made in the USA)” yazıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı