Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Doğum izni 6 aya çıkabilir

  Hürriyet Haber
  11 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2000 - 00:01

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, kamu personel rejiminin yeniden düzenleneceğini, bu çerçevede doğum yapan kadın memurlara verilen doğum izninin artırılabileceğini belirtti.

  ANAP İzmir Milletvekili Rıfat Serdaroğlu ile MHP Nevşehir Milletvekili Mükremin Taşkın'ın, kadın memurlara verilen doğum izninin artırılmasıyla ilgili yasa önerileri konusundaki "Hükümet Görüşü", Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan imzasıyla TBMM'ye gönderildi.

  Özkan yazısında, doğum izninin artırılmasına karşı çıkmazken "Devlet memurlarının özlük ve sosyal haklarına ilişkin hususların münferit olarak düzenlenmesi yerine, kamu personel rejimi ile ilgili genel düzenlemeler çerçevesinde ele alınmasının daha uygun olacağını" bildirdi.

  ANAP'lı Serdaroğlu ile MHP'li Taşkın'ın yasa önerilerinde, kadın memura doğum yaptığı tarihten itibaren verilen iznin 6 haftadan 6 aya çıkarılması, ikinci 6 ayda da yarım gün çalıştırılması, ölü doğum yapması halinde ise 6 hafta izinli sayılması öngörülüyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı