"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Doğum günün kutlu olsun

SEVGİLİ kardeşimiz Mustafa Balbay’ın doğum gününü kutluyorum.

Dileğim, gelecek doğum gününde özgürlüğünü yaşadığı bir ortamda, dostlarıyla bir arada kutlaması.

Ülkü Tamer’in, “İçime çektiğim hava değil gökyüzüdür” dizesini parmaklıkların ardından değil, gökyüzüne bakarak söylemesi, en büyük arzum.

İzmir Kitap Fuarı’ndaki yazımdan sonra, bana gönderdiği mektubun bir bölümünü okuyalım:

Ülkemizin aydınlarının çoğunun yolu cezaevlerinden de geçti. Bir anlamda ‘Hapishane Edebiyatı’ da diyebileceğimiz alan oluştu. Bu çoğunlukla kalabalık koğuşların kaynaklık ettiği bir alandı.

Bizler kalabalık koğuşlarda değil, tek kişilik hücrelerde tutuluyoruz. Bu anlamda yazın kaynağı da kalabalıklar değil, yalnızlıklar.

Burada yalnızlığın pek çok çeşidini tattım, yaşadım. Silivri’de ürettiğim dört kitabın ardından yenilerine bu durum kaynaklık edecek.

Özgürlükte görüşmek dileğiyle.”

İnşallah demekten başka elimizden ne gelir!

* * *

 NIETZSCHE ne demişti? “Yalnızlık Allah’a mahsus demişler, filozofları unutmuşlar.”

Unutulan iki mesleği de ben ekliyorum: Yazarlar ve gazeteciler.

Hapishane Edebiyatı”na gelince...

Türk edebiyat ve basın tarihinin sayfalarında, hapishane kitapları, romanları, şiirleri, anıları epeyce bir yer tutar.

Öyle ki, bir edebiyat tarihindeki biyografileri okuduğumuzda karşımıza çıkar hepsi. Hatta, hususi, bununla ilgili bir antoloji yapılacak olsa hazırlanacak en hacimli antoloji hapishane konulu antolojiler olur. Türk edebiyatının bilhassa bir dönem, Türk gazeteciliğinin ise hâlâ yolu cezaevinden geçmektedir ne yazık ki!

Yıllar sonra onları acıyla okuduğumuzda, unutamadığımızı, belleğimize mıhlandığını hissederiz.

Bugünlerde Nâzım Hikmet hakkında bir yazı hazırlıyorum. ‘Düşünüyorum O Halde Sanığım’ kitabından şairin bir uyarlamasını alıyorum yazıma:

Nasıl Dolar Nâzım Usta
Sen yazmasan
Ben yazmasam
Biz yazmasak
Nasıl dolar
Hapishaneler
Nasıl dolar kütüphaneler

* * *

MUSTAFA BALBAY her ne kadar fiziken tek kişilik hücresinde ve türlü yalnızlıklar içinde olsa da, aslında kitaplarındaki her kelimeyle aramızda dolaşıyor.

X