Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Doğu'da yağış, Batı'da fırtına

  A.A
  03 Kasım 2009 - 11:16Son Güncelleme : 03 Kasım 2009 - 12:31

  Meteoroloji uyardı: Bugün Doğu'da kuvvetli yağış, Batı illerinde ise fırtına bekleniyor. Bu akşamdan itibaren ise, Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı hava, Türkiye'nin Batı bölgelerinde etkili olacak. Doğu illerinde kuvvetli yağış beklenirken, Akdeniz'de fırtına uyarısı yapıldı.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  TÜRKİYE'DEN YAĞIŞ MANZARALARI

  ANTALYA'DA OKULLAR TATİL

  Antalya valiliği kentte yarın şiddetli yağış ve fırtına beklentisi nedeniyle okulları bir gün tatil etti.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan “meteorolojik uyarı”ya göre, Türkiye'nin batısı akşam saatlerinden itibaren orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girecek. Hava sıcaklıkları, ülke genelinde hissedilir derecede (5-7 derece) artarak mevsim normallerine çıkacak.

  Güney ve güneybatıdan esecek (Lodos) rüzgarın, akşam saatlerinden itibaren Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtınaya dönüşmesi bekleniyor. Yarın güney, iç ve batı bölgelerde kuvvetli esecek rüzgarın, Güney Ege ve Akdeniz'de fırtınaya dönüşeceği tahmin ediliyor.
  Bugün ve gelecek 3 günün hava tahmini şöyle:

  “Bugün: Orta Karadeniz kıyıları (Samsun, Ordu), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Adıyaman), Şanlıurfa, Sivas, Tokat ve Sinop çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın güney ve batısı (Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir ve gece saatlerinde İstanbul, Bursa, Yalova, Bilecik), Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa ve gece saatlerinde Kütahya, Uşak, Afyon, Denizli) ile gece Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) ve Bolu çevrelerinde yağış bekleniyor. Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, Siirt, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkari, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt ile gece saatlerinden itibaren İzmir, Çanakkale, Aydın, Muğla, Edirne, Balıkesir'in Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ilçeleri ile Antalya'nın Kaş, Kalkan, Kale, Finike, Kumluca ve Kemer ilçelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor.

  4 Kasım Çarşamba: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yağışların, Muğla il merkezi (Bodrum, Dalaman, Marmaris, Milas, Fethiye, Datça, Köyceğiz, Ortaca) ve Antalya il merkezi (Kaş, Kalkan, Kale, Finike, Kumluca, Kemer, Alanya, Serik, Manavgat, Gazipaşa) çevrelerinde aşırı, Doğu Akdeniz'de (Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay) şiddetli, Ege, Marmara'nın güney ve doğusu (Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya), İç Anadolu'nun kuzey batısı (Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Çankırı) ile Bolu, Düzce, Karabük, Gaziantep, Kilis, Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

  5 Kasım Perşembe: Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile sabah saatlerinde Sivas, Yozgat, Kayseri, Niğde, Zonguldak, Bartın ve Sinop çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yağışların, Doğu Akdeniz'in doğusu (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş), Doğu Anadolu'nun güneybatısı (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında (Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

  Yağışlı havanın, 6 Kasım Cuma günü sabah saatlerinde Van, Hakkari, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kısa süreli etkili olduktan sonra Türkiye'yi terk etmesi bekleniyor.

  Uyarıda, kuvvetli yağışların ve fırtınanın neden olabileceği sel, su baskını, taşkın, çatı uçması, direk ve ağaç devrilmesi, deniz ve kara ulaşımında aksamalar, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

  ERCİYES'TE KAR KALINLIĞI 15 SANTİMETREYE ULAŞTI

  Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 15  santimetreye ulaştı. Erciyes Dağı'nda dün başlayan kar  yağışı, gece yarısından sonra da aralıklarla sürdü. Yağış sonrası 2200 metre  yükseklikteki Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 15 santimetreye, yüsek kesimlerde  ise 20 santimetreye ulaştı. Kayseri kent merkezine de gece kar yağdı.

  Kayak antrenörü ve hakemi Veysel Değirmenci, kayak sezonunun açılması için henüz yeterli kar olmadığını  belirterek, şunları söyledi:

  “Her yıl kayak sezonu öncesi pistler iş makineleri ile düzeltilmektedir.  Şu an pistlerdeki kar miktarı kayak yapmaya yeterli değil. Erciyes Dağı'nda  güvenle kayak yapılması için pistlerdeki kar kalınlığının en az 50 santimetre  olması gerekir. Kar kalınlığı az olursa üzeri karla kaplandığı için görülmeyen,  taş veya kaya parçasına takılan bir kayakçı aniden düşer ve bu düşme ciddi  sakatlıklara neden olabilir.”

  Değirmenci, Erciyes'e kar yağışının erken gelmesinin kayak severleri  umutlandırdığını da ifade ederek “Bu yıl kayak sezonunun erken başlayacağını  umut ediyoruz. Erciyes'te çok ekonomik fiyatlarla kayak ve kıyafet kiralamak  mümkün” diye konuştu.

  BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

  Bölgelere göre, hava durumu da şöyle tahmin ediliyor:

  MARMARA: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra güney ve batısı (İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova) aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden sonra Edirne, Çanakkale ile Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  EGE: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden sonra Kıyı Ege'de (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa) kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar akşam saatlerinden itibaren Ege kıyılarında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

  AKDENİZ: Parçalı, zamanla batısı çok bulutlu, gece Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; gece Antalya'nın Kaş, Kalkan, Kale, Finike, Kumluca ve Kemer ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Sivas ve ilk saatlerde Kayseri çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı, gece saatlerinde Eskişehir çevreleri sağanak yağışlı geçecek.

  BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Sinop ve İnebolu çevreleri ile gece geç saatlerde Bolu çevreleri yağmurlu geçecek.

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ve Tokat ile ilk saatlerde Çorum ve Amasya çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; sabah saatlerinde Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Tokat çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

  DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, kuzeyinde (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ile Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş'un yüksekleri) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Tunceli ve Erzincan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, doğusu (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin) ile sabah saatlerinde Adıyaman ve Şanlıurfa çevreleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır'ın kuzey ve doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı