Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğuda üniversiteler sporu teşvik ediyor

Erzincan, Ardahan ve Kars Kafkas üniversitelerinde gençler sportif faaliyetlere yönlendiriliyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite olarak spora çok önem verdiklerini belirterek, ülkenin geleceğini sağlıklı bireylere emanet etmek için çalıştıklarını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü dikkate alarak, üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalıştıklarını ifade eden Özcan, bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler yetiştirmenin her şeyden önce birinci görevleri olduğunu vurguladı.

Kötü alışkanlıklar edinmiş, çevresine ve topluma zararı olan gençleri hem eğitip, hem spora yönlendirdiklerini anlatan Özcan, “Bizler üniversite olarak gençlerimizi sportif faaliyetlere yönlendiremezsek, eğitemezsek, danışmanlık hizmeti veremezsek maalesef gençlerimizi kahve köşelerinde, bataklıklarda, terörün kucağında görme korkumuz var. Bu yüzden üniversitemizde gençlerimizi sportif faaliyetlere yönlendirebilmek için Avrupa standartlarında 3 adet spor salonumuz mevcut” dedi.

Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksekolu'nda (BESYO) kapalı spor salonu ve jimnastik-güreş salonu bulunduğunu ifade eden Özcan, şunları kaydetti:
“Yaz sporlarına yönelik iki basketbol ve voleybol sahası ile tenis kortundan hem öğrencilerimiz hem de personelimiz 24 saat ücretsiz faydalanabiliyor. 2009-2010 akademik yılında Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen üniversitelerarası şampiyonalarda KAÜ; basketbol, voleybol, kayak, satranç, badminton, halk oyunları, kros, masa tenisi, boks ve futbol gibi branşlarda temsil edilmiştir. Bu branşlarda sporcularımız birçok başarı elde etti.”
Mevcut spor tesislerine ek olarak 7 bin kişilik stadyum, yüzme havuzu ve buz pateni tesislerinin yapımına başlayacaklarını bildiren Özcan, 2009-2010 akademik yılında üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen halk oyunları kurslarına 500 öğrencinin katıldığını, bu yıl da bu kurslara devam ettiklerini söyledi.

ERZİNCAN

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, üniversitelerin tanıtımında öğretim üyelerinin bilimsel yayınlarının yanı sıra öğrencilerin aktif olarak yer aldıkları spor faaliyetlerinin önemli yeri olduğunu vurguladı.
Bu kriterleri göz önünde bulundurarak, spora ve bilimsel çalışmalara önem verdiklerini belirten Çapoğlu, sahip oldukları imkanlar çerçevesinde öğrencileri sportif faaliyetlere yönlendirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Öğrencilere gerek boş zamanlarını çeşitli aktivitelerle değerlendirme, gerekse müsabakalara katılma anlamında çeşitli imkanlar sunduklarını kaydeden Çapoğlu, şöyle konuştu:
“Öğrencilerimize sunduğumuz aktiviteler arasında çeşitli öğrenci gezileri, dağcılık faaliyetleri, sanatsal, sportif ve kültürel etkinlikler yer almaktadır. Ayrıca Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğretim elemanları tarafından kros, atletizm, futbol, tenis, voleybol, basketbol, satranç, masa tenisi ve güreş gibi çeşitli branşlarda öğrenciler müsabakalara hazırlanarak, diğer üniversite öğrencileriyle mücadele etmek, kaynaşmak, arkadaşlık etmek gibi imkanlara sahip oluyor. Böylece üniversitemizin tanıtımına da katkıda bulunma imkanı yakalamaktayız.”
Üniversitenin iki adet spor salonunun bulunduğunu bildiren Çapoğlu, Eğitim Fakültesi bünyesinde bir toprak futbol sahası, ayrıca fitness salonu bulunduğunu kaydetti.

Spor tesislerinin şu an için yeterli olmadığını dile getiren Çapoğlu, “Birimlerimizin yeni kampüsümüze taşındığı zaman orada yapılacak spor tesisleriyle birlikte bu alandaki açığımızı da kapatmış olacağız. Tabii bu anlamda ilimizde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Belediyemize ait spor tesislerinden de zaman zaman yararlanmaktayız” diye konuştu.

Doğa sporlarını yapmaya ilin elverişli olduğuna dikkati çeken Çapoğlu, bir taraftan öğrencileri spora yönlendirirken diğer taraftan da Erzincan dışından gelen öğrencilere ilin doğal güzelliklerini tanıtma fırsatı bulacaklarını söyledi.
Spor yapmayan öğrencilerin de spora yönlendirilmesi için çeşitli aktiviteler düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Çapoğlu, “Öğrencilerimizin spora yönelmesi ve bu anlamda bilinçlenmeleri için beden eğitimi ve spor bölümü öğretim elemanları tarafından bilgilendirici seminerler düzenlenerek, spor yapma anlayışı ve alışkanlığının aşılanması sağlanmaktadır” diye konuştu.

ARDAHAN

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, üniversitelerinin henüz iki yaşında olmasına rağmen gerek fiziki, gerekse de akademik gelişim noktasında önemli başarılar elde ettiklerini vurguladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin 9 kritere göre belirlediği akademik performans sıralamasında, 2000 yılından sonra kurulmuş 51 üniversite arasında Ardahan Üniversitesi'nin 6. sırada yer aldığını anımsatan Korkmaz, hem eğitim-öğretim faaliyetlerini organize etme de hem de her geçen yıl artan öğrencilerin serbest zamanını değerlendirmede kendilerine psikolojik, sosyal ve fiziksel olarak destek verdiklerini anlattı.

İnsanların hayatında yüksek öğrenim sürecinin, uzun yıllar devam edecek davranış biçimlerinin oluştuğu en önemli süreçlerin başında geldiğine dikkati çeken Korkmaz, şunları ifade etti:
“Sporun bir yaşam tarzı olarak benimsenmesinin entelektüel şahsiyetlerin oluşmasına psikolojik, sosyolojik, ruhsal, zihinsel ve fiziksel bakımdan katkısının farkında olan bir yaklaşımla rektörlüğümüz, öncelikle Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun (BESYO) açılması için çalışmalar yapmış ve müspet sonuç alınmıştır. BESYO'ya öğrenci alımı 2011-2012 akademik yılında yapılacak. Faaliyete geçirilecek BESYO sayesinde beden eğitimi ve spor öğretmenleri başta olmak üzere, spor yöneticisi, antrenör gibi kalifiye elemanlar özel kurum ve devlet organlarında istihdam edilmek üzere yetiştirilecek.”

Ardahan Üniversitesi'ne ait yeni kurulacak kampüs alanında inşaatı başlatılan spor salonu hem BESYO hem de üniversitenin diğer birimlerindeki öğrencilerine hizmet vereceğini belirten Rektör Korkmaz, şöyle devam etti:
“Üniversitelerarası yarışmalara bu yıl futsal (salon futbolu), voleybol ve boks branşlarında katılım planlamış olup, basketbol, futbol ve daha birçok branşta katılım için takımların oluşturulması çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca bu faaliyetler sürecinde başarılı sporcuların üniversitemizdeki ve üniversitemiz dışındaki kaynaklar tarafından (sponsorlar, gönüllü destekçiler) desteklenmesi yönünde çaba sarf ediliyor.”

Prof. Dr. Korkmaz, sosyal destek projesi kapsamında kabul edilen “Gençlik Spor Yapıyor” projesi sayesinde, üniversite öğrencileri ve ileride yaz okulları kapsamında gerçekleştirilecek sportif kurslara katılacak kursiyerlere hizmet verecek uygulama sahalarının (basketbol, voleybol ve halı saha) 2011 yılı itibari ile başlatılıp, bitirilmesinin planlandığını bildirdi.

Gelecekte kampüs alanında sporsal faaliyetlerin daha iyi şartlarda, sistemli bir şekilde yapılabileceğini vurgulayan Korkmaz, “Spor tesislerinin yeterli bir düzeye getirilmesi ve öğrencilerimizin bu tür faaliyetlere katılımlarının teşvik edilmesi üniversitemizdeki eğitim-öğretim faaliyetlerinin vazgeçilmez bir tamamlayıcısı olarak önemini koruyacak ve bu hedef doğrultusunda her daim tedbirler alınacaktır” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz