Gündem Haberleri

  Doğu'da kutup soğukları devam ediyor

  Hürriyet Haber
  29.01.2002 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı olmayan illerde kutup soğukları yaşanırken, Van, Bitlis ve Hakkari'de etkili olan kar yağışı nedeniyle 176 köy yolu ulaşıma kapandı.

  Doğu Anadolu Bölgesi'nin Van, Bitlis ve Hakkari illerinde, dün sabah saatlerinde başlayan ve akşam geç saatlere kadar devam eden kar yağışı yaşamı olumsuz etkilemeye devam ederken, Van'da kar kalınlığı 16, Hakkari'de 42, Bitlis'te ise 20 santimetreye ulaştı. Kar yağışı ile birlikte buzlanan yollarda, ulaşım güçlükle sağlanıyor.

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, dünden bu yana Van'da metrekareye 10, Hakkari'de 7.8, Bitlis'te ise 24 kilogram yağış düştüğünü ifade etti.

  Köy Hizmetleri 9. Bölge Müdürlüğü Yetkilileri, Van ve bağlı ilçelerinde 132, Bitlis'te 18, Hakkari'de ise 26 köy yolunun ulaşıma kapandığını, söz konusu köylerin yüksek kesimlerde bulunması, kar ve tipinin etkili olması nedeniyle yol açma çalışmalarının aksadığını belirttiler. Kar ve tipinin etkisinin azalmasıyla yol açma çalışmalarına yeniden başlanacağı bildirildi.

  KUTUP SOĞUKLARI

  Doğu'da kar almayan illerde yaşanan kutup soğukları yüzünden bazı akarsular dondu.

  Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 27, Ağrı'da 25, Muş'ta 21, Kars'ta 17, Erzincan'da 16, Tunceli'de ise 13 derece oldu. Kar yağışının olması halinde hava sıcaklıklarında yükselme beklendiği kaydedildi.

  Önümüzdeki iki gün kar yağışı beklenen Doğu'da, şubat ayı başlarında soğuk havanın yeniden etkili olacağı bildirildi.

  ÇALDIRAN'DA EKSİ 43 DERECE

  Van'ın Çaldıran İlçesi Kaymakamı Osman Ahsen, hava sıcaklığının ilçe merkezinde gündüz eksi 18, geceleri ise eksi 43 dereceye kadar düştüğünü söyledi.

  Kaymakam Ahsen, soğuklar nedeniyle Çaldıran Lisesi'nde kalorifer peteklerinin patladığını belirterek, ''İlçe merkezindeki vatandaşların su ihtiyacı, itfaiye araçlarıyla karşılanmaya çalışılıyor. Ancak araçlardaki sular bile dondu. Son yılların en soğuk kışını yaşıyoruz. Çatılarda oluşan sarkıtlar da tehlikeli olmaya başladı. Bazı yerlerde 3-5 metre uzunluğunda sarkıtlar oluştu'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı