Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Doğu'da kadının adı yok

  A.A.
  06 Ağustos 2006 - 12:26Son Güncelleme : 06 Ağustos 2006 - 12:59

  Erkek çocuk sahibi olmanın ayrıcalığıyla övünen aileler bu gelenekle, evlatlarının çocukluk dönemini geride bırakarak, erkekliğe tamamen adım attığını ispatlamaya çalışıyor. Araştırmacı Yazar Ramazan Özgültekin, söz konusu geleneğin bölgede en fazla Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde uygulandığını belirtti.

  Erkek çocukların yaşamlarının şekillenmesinde önemli yeri bulunan kirvelik, sağ kulağa sitil denilen tek küpe takılması ve ilk saç kesimi gibi geleneklerin ilçede kısmen de olsa yaşatılmaya çalışıldığına işaret eden Özgültekin, bu durumun aileleri gururlandırdığını söyledi.

  Bölgede yaşayan bazı ailelerin sosyal yapı, gelenek ve göreneklerin etkisiyle erkek çocuklara, kızlardan daha fazla önem verdiğini aktaran Özgültekin, halen birçok ailenin özellikle erkek çocuk sahibi olduklarında kurban kestirdiğini anımsattı.

  Dünyaya gelen erkek çocuğun mensubu bulunduğu ailenin soyun devamı ve gücün sembolü olarak algılandığını ifade eden Özgültekin, son yıllarda eğitim seviyesinin artmasıyla sayıları hızla azalsa da, bazı kişilerin erkek çocuk sahibi olmak için ilk eşinden boşanarak, yeniden evlenmeyi bile göze aldığını belirtti.

  Bölge insanı için bu denli değerli olan erkek çocuğun ilk saç tıraşının da ailesi için önem taşıdığını bildiren Özgültekin, “Bazı aileler, ilk kez tıraş ettirdikleri erkek çocuklarının bir tutam saçını askerlik sonrasına kadar saklıyor. Asker dönüşü ise aile dostlarının katılımıyla verilen bir yemek davetinde saçı kesilen bireyin artık askerlik görevini yerine getirdiği, evliliğe hazır olduğu ve çocukluk döneminin geride kaldığı ispatlanmaya çalışılıyor” dedi.

  Ailelerin yıllar boyu sakladığı evlatlarına ait bir tutam saçı, genellikle yakarak imha ettiğini yada mezarlıkta bir yakının mezar toprağına gömdüğünü anlatan Özgültekin, günümüzde de yaşatılmaya çalışılan bu geleneğin, özellikle yabancı araştırmacıların ilgisini çektiğini kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı