« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğu'da “Buz”un yıldızları keşfedilecek

Erzurum'da, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Yıldızlar Erzurum'da buzu keşfediyor” ana temalı projeyle, Doğu Anadolu Bölgesi'nde, “Buz”un yeni yıldızları keşfedilecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Doğu'daki vilayetlerle koordine kurularak Valilik ve Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüklerinin işbirliğinde hayata geçecek olan proje kapsamında kentteki spor tesislerinde eğitim görecek olan yetenekli sporcular, Türk sporuna kazandırılacak.

Yetenek testlerinden başarıyla geçecek olan sporcular, kamu ya da özel kuruluşlara bağlı olan kulüplerde aktif spor yaşantısına başlayacaklar.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projede bölgedeki yeni yıldızları Türk sporuna kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Çintımar, “Doğu Anadolu Bölgesi'nde ilimize yakın olan bütün illerden sayın valilerimizle görüşerek oralardan ilimizde buz eğitimi almak için çocuklar Erzurum'a getirilecek. Burada iki gün 10'ar günlük kamplar şeklinde de olsa bu bölgedeki çocuklarımız arasından yetenek taraması yapacağız. Projeyle bütün illerden buz hokeyi, buz pateni gibi sporlarda ilimizde faaliyet gösterilmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

Çintımar, söz konusu projeyle kentteki tesislerin bölgeye ve dünyaya tanıtılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Projeyle buz sporlarının alt yapısının da güçleneceğini ifade eden Çintımar, “Bizim birinci önceliğimiz şuan Türkiye'de buz hokeyi ve buz pateninde alt taban oluşturmaktır. Bu tabanı oluştururken sadece parası olan çocuklarımızın salonlardan faydalanması değil, maddi imkanları olmayan çocuklarımızın da salonlarımızdan tam gün faydalanarak, ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeleri için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Yeni yetenekleri keşfetmemiz gerekiyor”

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Çintımar, ülkedeki yeni yeteneklerin keşfedilmesi gerektiğini anımsattı.

Çintımar, konuya ilişkin şunları kaydetti:
“Her yaş grubuna hitap eden spor branşlarıyla her gün yeni yıldızları, yeni yetenekleri keşfetmemiz gerekiyor. Aksi halde bu yeteneklerin hepsi bilgisayarın ve televizyonun karşısında yok olup gidiyorlar. Bu yetenekleri çocuk yaşta, genç yaşta tespit edip yönlendirebilirsek biz de olimpiyatlarda, üç milyon, beş milyonluk ülkelerin aldığı madalya kadar madalya alma şansını elde etmiş oluruz.”
Çintımar ayrıca, Amerikan'dan getirilen buz hokeyi antrenörüyle de buz hokeyi spor branşının gelişeceğine inandığını sözlerine ekledi.

“Yıldızlar Erzurum'da buzu keşfediyor”

“Yıldızlar Erzurum'da buzu keşfediyor” temalı proje, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüm illeri kapsıyor. Valilik ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüklerinin işbirliğinde yürütülecek olan proje kapsamında Buz sporlarına yeni yeteneklerin kazandırılması amaçlanıyor. Erzurum'da gerçekleştirilecek olan projede, short track (hız pateni), buz hokeyi ve buz pateni gibi branşlarda dikkat çeken yeni yetenekler, kısa, orta ve uzun vadeli eğitimlerin ardından uygulanacak olan testlerle seçilecek. Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün hazırladığı projede ayrıca, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamında Erzurum'da yapılan ve buz sporlarıyla ilgili olan tesislerin sürekli kullanılır hale getirilmesi de planlanıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz