Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Doğu'da beklenen kar yağdı

  Salih TEKİN/ERZURUM, (DHA)
  01 Ocak 2011 - 12:19Son Güncelleme : 01 Ocak 2011 - 12:18

  ERZURUM'la birlikte Ağrı, Ardahan, Kars, Muş, yeni yıla karla girdi. Son yılların en kurak kış mevsimini yaşayan Erzurum'da 2 günden bu yana devam eden kar yağışı, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları öncesinde ortaya çıkan endişeleri de ortadan kaldırdı.

  Erzurum'da 25'incisi düzenlenecek ‘Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na sayılı günler kala kar sıkıntısının başgösterdiği kentte kar yağışıyla birlikte yüzler gülmeye başladı. 31 Aralık günü öğle saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı Erzurum'u beyaz örtü ile kapladı. 2011 yılının ilk günü de devam eden yağışıyla birlikte kar kalınlığı kent merkezinde 15, Palandöken Kayak Merkezi'nde 50 santimetreye çıktı. Etkili kar yağışı ardından kent merkezindeki yollar belediyelere ait araçlarla açılırken, kaldırımlarda çalışan işçiler biriken karları kürekleriyle temizledi.

  Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın gözde yarış merkezleri Palandöken, Konaklı ve atlama kulelerindeki kar sıkıntısı son yağışla birlikte ortadan kalktı. Daha önceleri pistlerdeki kar sorununu kamyonlarla kar taşıyarak gidermeye çalışan yetkililer, yağan karla rahat nefes aldı. Oyunlarda yarışmalara ev sahipliği yapacak Palandöken ve Konaklı'da kar kalınlığının 50 santimetreye ulaşması da yarışlar öncesi organize heyetini memnun etti.

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Batı Akdeniz'den gelen alçak basıncın etkisi altına girdiğini bildirdi. Yağışın etkili olduğu bölgede kar kalınlığı Ardahan'da 10, Kars, Ağrı ve Muş'ta 5 santimetreye çıktı. Bölgede ölçülen en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum 5, Kars ve Ağrı 4, Ardahan, Muş'ta 3 dereceyi buldu. Kar yağışı sadece Iğdır ve Erzincan’da görülmedi.
  Kar yağışının devam ettiği Ağrı ve Erzurum’da çok sayıda köyün yolu ulaşıma kapanırken, Muş'ta 32 köyün il merkeziyle bağlantısı kesildi. İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri kapanan köy yollarını açma çalışmalarına başladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı