Doğubank geçmiş günlerini özlüyor

Hürriyet Haber
28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul'da büyük alışveriş merkezleri, küçük esnaftan sonra Doğubank'ı da vurdu. İğneden ipliğe kadar binlerce çeşit ürünün satıldığı büyük alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, Sirkeci'deki Doğubank İşhanı büyük bir durgunluk yaşıyor.

İthal ev araçlarından medikal araçlara, çantadan gözlüğe, cep telefonundan oyuncağa kadar çeşitli sektörlere ve gruplara evsahipliğiyapan 6 katlı Doğubank İşhanı, 382 mağazasıyla elektronik cihazlarda ucuz ve kaliteli merkez olarak yıllarca hizmet verdi.

Bugün eski günlerin özlemi içindeki esnaf, son zamanlarda yaşanan durgunluktan şikayet ederken, Doğubank, satışlarını artırmak için bir yandan şirketleşme yoluna gidiyor, diğer yandan da radyo kurmayı hedefliyor. Doğubank, kısa süre önce de internet sitesi oluşturarak, elektronik ortamda satışa hazırlandı.

DOĞUBANK MÜŞTERİSİ BİLİNÇLİ
Doğubank Kat Malikleri Yönetim Kurulu Başkanı ve işhanındaki As Elektronik'in sahibi Mahmut Demirdoğan, 29 yıldır Doğubank'ta bulunduğunu söyledi.

Doğubank müşterisinin bilinçli olduğunu ve çalışanlar kadar piyasayı iyi bildiklerini belirten Demirdoğan, yurtdışından ucuza getirdikleri malları, maliyetleri üzerine çok cüzi bir rakam koyarak sattıklarını anlattı. Demirdoğan, bu şekilde ekonomiye katkıda bulunmakla övündüklerini ifade etti.

Mahmut Demirdoğan, ''Dükkanlarımız kapanıncaya kadar da bu ucuzluğu devam ettireceğiz. Türkiye ekonomisine en iyi katkıda bulunacağımıza şartlandığımız için her zaman en ucuza satacağız'' dedi.

Son yıllarda açılan alışveriş merkezleriyle Doğubank'ın bir durgunluk sürecine girdiğini belirten Demirdoğan, tüketicilerin alışveriş merkezlerinde bilinçli alışveriş yapmadığını, buralarda malıyüzde 20-30 daha pahalı fiyatına satın aldıklarını ileri sürdü.

DOĞUBANK, ŞİRKETLEŞME YOLUNDA
Mahmut Demirdoğan, bir süre önce faaliyete geçen www.dogubank-ishani.gen.tr sitesini, durgunluğu aşmak için satış yapabilen com.tr sitesine dönüştürmek istediklerini söyledi.

Bunun için İstanbul Üniversitesi'ne başvurduklarını ve kendilerineşirketleşmenin önerildiğini belirten Demirdoğan, ancak Doğubank ile hiç ilgisi bulunmayan bir dükkana doğubank.com.tr sitesi verildiği için, Ulaştırma Bakanlığı'na şikayet ettiklerini bildirdi.

Bir heyet teşkil edilerek konunun görüşüleceğini ve alınacak kararın kendilerine iletileceğini anlatan Demirdoğan, com.tr. adresinialdıkları andan itibaren internette satışa geçeceklerini söyledi.

Demirdoğan, Doğubank'ın şirketleşmesinin 2001'in ilk 6 ayı içinde mutlaka tamamlanacağını kaydetti.

Satışlar azaldıkça yeni çözüm yolları aradıklarını ifade eden Demirdoğan, Doğubank'ı cazip hale getirmek için Doğubank FM kurmak istediklerini, bunun altyapısının oluşturulduğunu, Ulaştırma Bakanlığı'ndan talep ettikleri frekansı aldıktan sonra çatı katına radyo istasyonu kuracaklarını söyledi.

ESNAF DA DERTLİ
Net Elektronik'in sahibi Hasan Düzenli, ''30 yıldır buradayım. En kötü yıl bu yıl'' dedi. Ucuz elektronik eşyanın eskiden sadece Doğubank'ta satılırken, günümüzde bunun büyük alışveriş merkezlerine taşındığına dikkat çeken Düzenli, ''Bu iş artık süpermarketlerde de yapılıyor'' şeklinde konuştu.

İthal mutfak araç ve gereçleri satan Metin Elektronik'den Nevzat Çetindağ da, 30 yıldır Doğubank'ta çalışıyor. Çetindağ, kar-zarar mücadelesi verdiklerini, işlerinin iyi olmadığını bildirdi.

Keleş Elektronik'in sahibi Aydın Keleş ise 7 yıl öncesine kadar işlerinin iyi olduğunu söyledi. Doğubank'ın birikimi nedeniyle müşterisine verdiği özen ve sunduğu çeşitliliğin kolay kolay hiçbir yerde bulunamayacağını dile getiren Keleş, ''Bu işi zevk için yapıyoruz. Birçok esnaf tiryakisi olduğu için bu işi bırakmıyor. Ancakharcanan emek ve sermayeye göre az kazanılıyor'' diye konuştu.

Nazik Optik çalışanları, daha ucuz gözlük satışı yapmalarına karşın, durgunluk yaşadıklarını ifade ederken, 6 yıldır Şirin Saat'te çalışan Erol Özsoy da, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerin piyasayı öldürdüğünden yakındı.

DOĞUBANK İŞHANI
Doğubank İşhanı, 1953 yılında İzzet Şefikzade tarafından inşa edildi. İlk yapıldığında banka olarak düşünülen han, bir dönem bankacılık hizmeti verdi. Adını, o dönemde binada faaliyet gösteren Doğu İnşaat İşleri Ticaret ve Sanayi Türk A.Ş'den alan han, daha sonra İzzet Şefikzade tarafından işhanı şekline getirildi. Han, 1960-1965 yılları arasında sarraf ve plakçılar tarafından kullanıldı. Bu tarihten sonra,üst katları avukat ve muhasebeciler tarafından büro olarak, orta katlar ise optik, elektrikli ev aletleri ve beyaz eşya satıcıları, zemin ve pasaj katlar tamamen 1, 2, 3 ve 4. katlar da kısmen elektronik ürün satan dükkanlar tarafından mesken tutuldu.

Günümüzde 3 kapısı bulunan 6 katlı hanın zemin, pasaj ve 1. katında tümüyle elektronik cihazlar ve küçük ev aletleri, 2. katında optikçiler, 3, 4, 5 ve 6. katında ise saatçiler, avukatlar ve çeşitli bürolar bulunuyor. Handa, döviz bürosundan restorana kadar her türlü ihtiyaç karşılanabiliyor. (aa)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı