« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğu ve Güneydoğu Yaz Spor Oyunları Mardin'de

Mardin Valisi Ahmet Cengiz: "Bu etkinlik ilimizin hem Türkiye'de hem dünyada tanıtımına ciddi katkılar yapacaktır" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Vali Ahmet Cengiz, Reyhani Kasrı Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, 22 ilden yaklaşık 2 bin dolayında sporcu, hakem ve yetkililerin katılımıyla 8. Doğu Ve Güneydoğu Yaz Spor Oyunları'nın Mardin'de yapılacağını söyledi.

Organizasyonun 2 Temmuz'da Mardin merkez ile Kızıltepe ve Midyat
ilçelerinde yapılacağını ifade eden Cengiz, şunları söyledi:

"2-7 temmuz tarihleri arasında, sporun kalbi Mardin'de atacak. 2 bini aşkın sporcu, hakem, federasyon yetkilisi ve bakanlık yetkililerini ilimizde ağırlayacağız. İlimizin tanıtımına ciddi katkı yapacağından hiçbir endişemiz yok. Mardin bu konuda artık tecrübe sahibi oldu. Mardin bir dünya kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Bu etkinlik ilimizin hem Türkiye'de hem dünyada tanıtımına ciddi katkılar yapacaktır. Yaz spor oyunlarına Ağrı, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van illeri olmak üzere toplam 22 il bu müsabakalara katılacak. Atletizm, badminton, güreş, hentbol, basketbol, voleybol, judo, tekvando, masa tenisi ve işitme engelliler futbol branşlarında yapılacak oyunlar 6 gün sürecek."

- Mardin'in tarihi sokaklarında merdiven koşusu yapılacak

Cengiz, önümüzdeki süreçte yine Mardin'in tanıtımına yönelik sportif bir etkinlik düşündüklerini kaydetti.

İlk etapta ulusal olmasını planladıkları etkinliğin, merdiven koşusu olacağını anlatan Cengiz, "Tarihi dönüşüm projesi hızla ilerliyor. Çok sayıda otantik tarihi yapıya uygun dar sokaklarımız ve çok sayıda merdivenimiz var. İlimizi tanıtma adına hazırlıklarına başladık. Önümüzdeki süreçte merdiven yarışı yapmayı planlıyoruz. Ayrıca bir etkinlik daha planlıyoruz. Mardin oryantiring müsabakası. Mardin bu anlamda da çok ideal bir destinasyon alanı. Bunu da federasyonumuz ile konuşup en kısa zamanda gerçekleştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz