BURSA HABERLERİ

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

AA / Vedat Yücebaş
14.01.2015 - 20:46Son Güncelleme : 14.01.2015 - 20:47

- Ülkü Ocakları Bursa Şube Başkanı Sütçü: "Yegane suçları Müslüman Türk olmak olan Uygur Türklerine Çin devleti tarafından sistematik bir katliam yapılmaktadır"

AA / Vedat Yücebaş

BURSA (AA) - Ülkü Ocakları Bursa Şube Başkanı Fatih Sütçü, "Yegane suçları Müslüman Türk olmak olan Uygur Türklerine Çin devleti tarafından sistematik bir katliam yapmaktadır" dedi.

Ülkü Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Fatih Sütçü, Fomara Meydanı'nda Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla basın açıklamasında bu etkinliği "Çin zulmünden dolayı kendi topraklarından iltica etmek zorunda kalan Uygun Türklerinin yanında olmak ve bütün dünyanın gözleri önünde cereyan eden tarihin en acımasız katliamına karşı Uygur Türkerinin sesini duyurmak" için düzenlediklerini söyledi.

Doğu Türkistan'ın Çin'in işgali altında olduğunu belirten Sütçü, "Yegane suçları Müslüman Türk olmak olan Uygur Türklerine Çin devleti tarafından sistematik bir katliam yapılmaktadır. Birçok Uygur Türkü suçsuz yere hapse atılmakta ve işkence görmektedir. Ne yazık ki bütün dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu katliama karşı dünya devletlerinin hiç birinden kayda değer bir açıklama gelmemiştir" diye konuştu.

Sütçü, Çin'in baskılarından kurtulmak ve Türkiye'ye sığınmak amacıyla yurtlarını terk eden yaklaşık 300 Uygur Türkü'nün Taylant'ta yakalandığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Aldığımız duyumlar Uygur Türklerinin Çin devletine iade edileceği yönündedir. Bu gerçekleştiği taktirde kardeşlerimiz katledilecektir. Hükümet bu konuda gerekli çalışmayı derhal yaparak Uygur Türkü kardeşlerimizi ülkemize getirmek zorundadır. Milyonlarca mülteciye kucak açan ülkemiz 300 Uygur Türküne de bağrını açacak güçte ve dirayettedir. Zulüm nerede ve kime yapılırsa yapılsın zulümdür. Zulümleri yarıştırmak ne İslam'a ne de insanlığa uygun bir davranış değildir. Filistin ne ise Doğu Türkistan odur, Suriye'de akan kan da Kırım'da dökülen gözyaşı da bizimdir."

Basın açıklamasının ardından yaklaşık 500 kişiden oluşan grup Fomara Meydanı'ndan Kent Meydanı'na kadar slogan atarak yürüdü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 20 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:31
  • Akşam
   19:07
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı