TRABZON HABERLERİ

Doğu Karadeniz’de ihracat düştü

DHA
04.12.2017 - 12:32Son Güncelleme :
Doğu Karadeniz’de ihracat düştü
DHA

TRABZON, (DHA) – DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde, 2017 yılının 11 aylık döneminde yapılan ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.5 oranında düşüş yaşandı.  

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2017 yılının ilk 11 ayında 1.297.797.545 dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini belirterek bu ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine 1.402.944.137 dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. İhracatta yüzde 7,5 oranında bir düşüş yaşandığını ifade eden Gürdoğan, “İhracatın iller bazında dağılımında Trabzon ili ihracatında yüzde  9,  Rize ili ihracatında yüzde 5,2 ve Artvin ili ihracatında yüzde 6,8 oranında düşüşler yaşanırken Gümüşhane ili ihracatında yüzde 39,4 oranında bir artış yaşanmıştır. Trabzon, Rize ve Artvin illeri ihracatında yaşanan düşüşün en önemli nedenleri; ihracat dağılımında önemli ağırlığa sahip olan fındığın birim ihraç fiyatlarının bir önceki döneme göre önemli oranda düşmüş olması, Rusya Federasyonu’na yapılan yaş meyve sebze ihracatına getirilen firma kısıtlaması uygulaması nedeniyle izin verilen ihracatçı firma listeleri içinde Bölge firmalarının olmamasından dolayı bu ülkeye geçtiğimiz dönemlerde domates ihracatında yetkin ve söz sahibi olan Bölge firmalarının domates ihracatı yapamaması, Artvin ve Rize illerimizden bu illerin ağırlıklı ihraç pazarı olan Gürcistan’a yapılan ihracatta yaşanan sorunlardan kaynaklı ihraç sevkiyatlarının azalmasından kaynaklanmaktadır” dedi.

Gümüşhane ihracatında ise görülen yüksek oranlı ihracat artışının nedenine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürdoğan, şöyle dedi:

“Gümüşhane ilimizden önceki yıllara oranla önemli oranda madencilik ürünleri ihracatının artmış olması yanında, dünya piyasalarında metal fiyatlarındaki yükseliş trendinin ihracatta ta önemli artışa neden olmasıdır. Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden 2017 yılı ilk 11 ayında gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında; bir önceki yıla oranla yüzde 17,5 düşüşle 760.236.580 dolar tutarında ihracatla Fındık ve Mamulleri birinci sırayı, yüzde 36 oranındaki artışla 239.875.159 dolar tutarındaki ihracatla Yaş Meyve Sebze Ürünleri ikinci sırayı ve yüzde 3 oranındaki artışla 134.597.827 dolar tutarındaki ihracatla da Madencilik ürünleri üçüncü sırayı almaktadır.”

112 FARKLI ÜLKEYE İHRACAT

Doğu Karadeniz Bölgesinde 2017 yılı ilk 11 ayında 112 farklı ülkeye ihracat yapıldığını kaydeden Gürdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; Rusya Federasyonu, İtalya, Almanya, Gürcistan ve Fransa olmuştur. Bu ülkelerden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatta yaş meyve sebze ürünlerindeki ihracat yasağının kaldırılmış olmasından kaynaklanan yüzde 117 oranında bir artış yaşanmıştır. Bölge ihracatçılarımızın bin bir gayret ve fedakârlıkla ihracatlarını artırmaya çalışmalarına rağmen gerek küresel piyasalardaki olumsuzluklar ve gerekse de yakın komşu ülkelere yapılan ihracatımızda altyapıdan ve piyasadaki olumsuzluklardan kaynaklanan ihracatçılarımızın rekabet imkânlarının azalmasına neden olan sorunlar nedeniyle ihracatımızdaki düşüş devam etmektedir. Özellikle Rusya Federasyonu’nun başta domates olmak üzere belli sebze ve meyve ürünlerinde dolaylı olarak kısıtlamaları devam ettirmesi, sektörün en yetkin firmaları arasında bulunan Bölgemiz ihracatçılarının ihracat yasağının devam etmesi ve izinli firmalar arasında yer almamaları ihracatımızdaki düşüşün önümüzdeki aylarda da devam edeceğini göstermektedir”

“İHRACATÇILARA DESTEK VERİLMELİ”

Ülkenin içinde bulunduğu hain küresel güçler tarafından sürdürülen kuşatma ve baskı ortamında, piyasalara can suyu finansmanı sağlamada büyük gayret gösteren ihracatçılara önümüzdeki dönemde rekabet imkânlarını koruyabilmesi açısından desteklenmelerinin büyük önem ihtiva ettiğini vurgulayan Gürdoğan, “Rakiplerimize oranla rekabet imkânlarımızın azaldığı finansman ve ulaşım maliyetlerinde ihracatçımıza destek sağlanması halinde ihracatımız önümüzdeki yıllarda kat be kat artarak üst noktalara ulaşacaktır. Bölge ekonomisine tüm diğer faaliyet dalları içinde en önemli katma değeri sağlayan ve Bölge gayri safi milli hasılasının en büyük bölümünü oluşturan ve Bölgemiz ekonomisinin can damarı olan ihracatımızın daha üst noktalara ulaşması açısından da yerel aktörlerin ihracatımıza daha fazla destek ve önem vererek bürokrasi ayağındaki sorunların çözümüne katkı vermeleri gerekmektedir.  Unutulmamalıdır ki tüm hain küresel güçlerin çapalarına rağmen, ihracatçımız cansiperane tüm zorluklara göğüs gererek Ülkesine döviz kazandırıp, hainlerin oyununu bozacaktır. Yeter ki ihracatçımıza rekabet imkanı kazandıracak alanlarda destek verelim” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Trabzon haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Trabzon haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doğu Karadeniz’de ihracat düştü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı