Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğu Karadeniz Yelken Açıyor

Türkiye Yelken Federasyonunun yelken sporunu geniş kitlelere tanıtma ve ülke çapında geliştirilmesi için hazırladığı projeler kapsamında Trabzon Yat Spor Kulübüne “Topper Topaz Omega” marka tekne teslim edildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Trabzon Yat Limanında, “Doğu Karadeniz Yelken Açıyor” projesi çerçevesinde düzenlenen teslim törenine Devlet Bakanı Faruk Özak, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre katıldı.

Devlet Bakanı Faruk Özak, törendeki konuşmasında, Türkiye'de her alanda gelişmelerin olduğunu ve spora da önemli yatırımlar yapıldığını söyledi.

Sporu çeşitlendirme adına ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Özak, “Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de denizcilikte spor açısından da daha ileride olmamız lazım. Bu nedenle desteklerimizi artırmalıyız. Trabzon'da yat kulübü kurarak ilk adımı attık. Sporcu sayımızı, teknelerimizi ve araç gereç sayısını artıracağız ve böylece önemli başarılar elde edeceğiz”dedi.

Spora hizmetin gençliğe, demokrasiye hizmet olduğunu vurgulayan Özak, “Trabzon, bir spor kenti. Burada sporun her çeşidi yapılmalı. Tesisleri ve imkanlarımızı artırarak o moralle Trabzon'da yelken sporunda da önemli işler yapacağız” diye konuştu.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre ise ilk olarak 1996 yılında Trabzon'a geldiğini belirterek, “O dönemde neden burada yelken yapılmadığını çözememiştik. Şimdi bir Yat limanı ve yeni bir kulüp var. Su, yatağını buldu” dedi.

Federasyon olarak daha önce “Göller Yelken Açıyor” projesini başlattıklarına değinen İmre, şunları kaydetti:

“Adana, Tatvan ve Van gibi yerlerdeki teslim törenlerinin yanı sıra sayın bakanımızın görüşleri doğrultusunda 'Doğu Karadeniz Yelken açıyor' projesini başlattık. Burada da gençler yelkenle tanışacak. Su ile gençlerimiz kucak kucağa olacak. Bölgeden daha fazla sporcu yetişecek ve milli takıma kadar yükselecekler.”

Proje kapsamında Karadeniz Yelken Kulübü, Sinop Açıkdeniz Yelken Kulübü, Samsun Yelken Kulübü ve Rize Gençlikspor Kulübüne de tekne teslimatının yakında yapılacağı bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler