« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğu ile batı arasında "wushu köprüsü"

Türkiye Wushu Federasyonu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çeşitli kentlerde gösteriler yaparak, bölge halkını wushu ile buluşturuyor.

A.A
SON GÜNCELLEME
Federasyondan yapılan açıklamada, ortak yaşam alanlarında gerçekleştirilen gösterilere yoğun ilgi olduğu belirtildi. Bölgedeki kulüplere ve sporculara giysi setleri ile spor malzemeleri verildiğinin kaydedildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Nitelikli sporcular bölgeden seçilerek eğitim için Sakarya'da kampa alınıyor. Uzman eğitmenler bir ay boyunca sporculara wushu öğreterek eğitim ve spor kalitelerini yükseltiyor. Aynı zamanda bölgeden seçilen antrenörler, wushu eğitimi almak üzere Çin'e gönderiliyor. Çin Wushu Üniversitesi ile ortak bir çalışma yapılarak antrenörlere yüksek seviyede eğitim veriliyor. Yaklaşık 1 ay boyunca Çin'de kalan antrenörler branşlarında uzmanlaşıyorlar ve sertifika alıyorlar."

Projenin ardından ağustos ayında bölge ülkelerinin katılacağı Uluslararası Hasankeyf Turnuvası'nın yapılacağı kaydedildi. Türkiye Wushu Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Abdurahman Akyüz ise projeye ilişkin "İnsan sağlığı açısından en faydalı spor olarak gördüğümüz wushunun, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yaygınlaşmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler