Gündem Haberleri

  Doğu Anadolu'da çığ uyarısı

  ANKARA (A.A)
  24.01.2006 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Tüm yurtta etkili olan kar yağışının özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar örtüsünü arttırdığı, bu nedenle bölgede meydana gelebilecek çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nce yapılan Meteorolojik Uyarıya göre, yurt genelinde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde mevcut kar örtüsünün daha da artmasına yol açıyor. Kar yağışının etkisini sürdürmesi nedeniyle Tatvan'da kar kalınlığı 85, Ağrı ve Muş'ta 75, Bingöl'de ise 70 santimetreye ulaştı. Hakkari'de kar kalınlığı 63 santimetre olarak belirlenirken, Kütahya'da 45, Kars'ta 43, Tunceli'de 40, Van'da 33, Giresun'da 32, Erzurum'da 30, Diyarbakır'da 28, Kahramanmaraş'ta 26, Elazığ ve Gümüşhane'de 23, İnebolu ve Mardin'de 21, Ordu ve Bilecik'te ise kar kalınlığı 20 santimetre olarak tespit edildi.

  Etkili kar yağışının mevcut kar örtüsünü arttırması yüzünden eğimli arazi yapısına sahip doğu bölgelerinde çığ görülebileceği belirtilerek, bu nedenle ilgililerin ve vatandaşların çığ tehlikesine karşı tedbirli olmaları istendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı