« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğu Akdeniz'e kayak merkezi

Yüksek nem ve sıcak iklimiyle bilinen Doğu Akdeniz'de, Karboğazı mevkisine yapılacak kayak merkezinin zemin etüt çalışmaları tamamlandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Proje tamamlandığında bölgeye gelen turistler hem deniz hem de kar keyfini aynı gün yaşayabilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Gülek beldesi sınırlarında yer alan ve “Turizm Bölgesi” ilan edilmesinden sonra yatırımcıların ilgi odağı olan 700 hektarlık alandaki Karboğazı Kayak Merkezi, yaklaşık 3 bin metre yüksekliği bulan Bolkar Dağları'nın güney yamaçlarında, 1900 metre rakımda kurulacak.

Mersin'e 120, Adana'ya 130 kilometre mesafede yer alan kayak merkezi, bu iki kentin yanı sıra Osmaniye, Hatay, Niğde ve Kahramanmaraş illerine yakınlığıyla da çevresindeki yaklaşık 10 milyon nüfusa hitap ediyor.

Adana Şakirpaşa Havaalanı'na 130, yapımı planlanan Çukurova Havaalanı'na ise yaklaşık 90 kilometre mesafede bulunan Karboğazı'nın yerli ve yabancı turistler için önemli bir kayak merkezi olması bekleniyor. Her yıl aralık ayında başlayıp, mayıs ayı sonuna kadar kalan karıyla, Uludağ ve Erciyes gibi ünlü kayak merkezlerine rakip gösterilen Karboğazı'nda zemin etüt çalışmalarının tamamlanması bölge halkını heyecanlandırdı. Bölgenin, parselasyon çalışmalarının ardından turizm yatırımcılarına açılması bekleniyor.

AYNI GÜN DENİZ VE KAYAK KEYFİ

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, son yıllarda gelişen Mersin ve çevresinin makus talihinin artık yenildiğini, yeni yatırımlar, turizm bölgeleri ve havaalanı ile yıldızının parladığını söyledi.

Karboğazı'nda kurulacak kayak merkezinin, sadece Tarsus ve Mersin değil, tüm Doğu Akdeniz'in gelişimine katkı sunacağını ifade eden Karagözlü, “Yöreye gelen turistler, 1,5 saat arayla deniz ve kar keyfini aynı gün yaşayabilecekler. Çukurova Havalanı'nın avantajının yanı sıra, devlet karayollarının bölgeye sağladığı kolay ulaşım, günübirlik ziyaretçiler için de ayrı bir avantaj sağlayacak” dedi.

Karboğazı Kayak Merkezi'nin sınırlarında yer aldığı Gülek Beldesi Belediye Başkanı Tekin Çelik ise, bölgedeki zemin etüt çalışmalarının tamamlandığını, altyapı çalışmasının sürdüğünü, hava hatları olarak tabir edilen teleferik geçit hatlarının Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından belirlenerek haritaya işlendiğini söyledi.

Çelik, Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğünce zemin etüdü projesinin onaylandığını belirterek, “Bir yıldır zemin etüt çalışması yapılıyordu. Bu çalışma kapsamında 80 bin lira ödeneği hazır olan 1/25 bin ölçekli çevre düzenlemesi ve zemin etüdü projesi ihaleye çıkacak” dedi.

Buradaki yüksek dağlar, doğal ortam, düzenli olarak kar alan yamaçlar, bölgenin sahip olduğu üstünlüklerdir. Deniz, yayla, kış, inanç ve kültür turizmi açısından da son derece büyük önem taşıyan Karboğazı Turizm Merkezi, bölgemizin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkı sunacak. Çam, ardıç, sedir ve köknar ağaçlarıyla kaplı orman yapısına sahip bölge kışın kayak turizmine, yazın da yayla turizmine hizmet verecek.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler