Gündem Haberleri

  Doğu Akdeniz’de karşılıklı tatbikatlar

  Cengizhan ÇATAL/LEFKOŞA
  11.06.2013 - 11:48 | Son Güncelleme:

  KKTC ve Türkiye, bugün Kuzey Kıbrıs karasularında arama ve kurtarma tatbikatına başladı. Hem karada hem de Doğu Akdeniz'de icra edilecek Şehit Teğmen Caner Gönyeli tatbikatında çeşitli senaryolar dahilinde kurtarma operasyonları yapılacak. İki ülkenin ortak tatbikat yapacağı açıklaması üzerine İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın da Güney Kıbrıs karasularında tatbikat düzenleme kararı aldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından ülkedeki krize rağmen organize edilen karşı tatbikatın eylül ayında yapılmasında taraflar anlaştı.

  Türk tarafının düzenleyeceği, Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2013 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın ilk etabı St. Hillarion bölgesinde arama kurtarma operasyonu olarak gerçekleşecek. Tatbikatın ikinci etabı ise Doğu Akdeniz’de, Gazimağusa açıklarında gerçekleştirilecek. Her yıl düzenlenen arama kurtarma tatbikatına, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan savaş gemileri, uçaklar, helikopterler katılıyor.

  RAHATSIZ OLDULAR
  TSK’nın bu tatbikatı duyurmasının ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde tatbikattan duyulan rahatsızlık dile getirildi ve İsrail, Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın ortak tatbikat düzenleyebilmek için en erken tarih olan eylül ayında prensip olarak anlaştıkları öğrenildi.
  Rum Savunma Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine yönelik günlük tehditleriyle şekillenen bölgedeki gelişmeler ve yeni stratejik veri çerçevesinde, Yunanistan’la mevcut savunma işbirliğinin yeniden planlanması ve geliştirilmesi gerektiğini” belirtmiş, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın ekonomik kriz içerisinde olmalarına karşın iki ülkenin savunma alanındaki işbirliğinin düzeyinin düşürülmeyeceğini vurgulamıştı.

  KUVVETLER ARASI KOORDİNASYON İÇİN
  Tatbikata adını veren Teğmen Caner Gönyeli, ikmal subayı olarak Kocatepe adlı savaş gemisiyle 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı. Gemideki onlarca asker ve Teğmen Gönyeli, Yunan gemisi sanılarak Türk savaş uçakları tarafından 21 Temmuz 1974'te bombalandı ve şehit oldu. Yaşanan talihsiz olay, Türk kuvvetleri arasındaki koordinasyon eksikliğine dayandırıldı. Bu olaydan sonra her yıl Teğmen Gönyeli adına düzenlenen tatbikatlarda askeri ve sivil kuvvetler arası koordinasyonun daha iyi olması hedefleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı