« Hürriyet.com.tr

Doğu Akdeniz’de bu yaz

Türkiye’nin güney sahillerinde ucuz tatilin adresi bu yıl da Doğu Akdeniz. Ekonomik kriz nedeniyle çoğu tesis fiyatlarına zam yapmadı, bazıları ise indirim başlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrasında tatilini geçirdiği Antakya’daki Ottoman Palace, bölgeye ilgiyi artırdı. DHA muhabirleri Doğu Akdeniz sahilindeki yeni gelişmeleri yazdı

Hürriyet Haber
X

SAHİLLER / PLAJLAR

Mavi bayrak sayısı ikiden yediye çıktı

Anamur’dan Hatay’a uzanan yaklaşık 550 kilometrelik sahil şeridi bu yaza sevinçle giriyor. El değmemiş koylara sahip Mersin sahilinde geçen yıl iki olan mavi bayrak sayısı bu yaz yediye yükseldi. Bozyazı, Erdemli, Silifke ilçelerindeki Kızkalesi Halk Plajı, Anamur Anemurion Oteli, Altınorfoz Oteli, Pine Park, Olbios Oteli, İntermot Boğsak Motel, Mediterranean Oteli, suyun temizliğini, tesisin kalitesini gösteren mavi bayrak çekti. Geçmişte tatilini Balıkesir’in Ekincik Adası ve Antalya’da geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl seçim sonrasında sürpriz yaptı ve tatil için Antakya’daki Ottoman Palace’ı seçti. Ayrıca Erdoğan Hükümeti bölgenin turizmini geliştirmek amacıyla “Mersin-Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi”ne toplam 7 bin 600 yataklı 16 tesis yapılmasına onay verdi. 
Anamur, tarihi ve turistik alanları, uzun plajı, bakir koyları, temiz denizi ile ünlü. Nesli tükenmek üzere olan deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı, Akdeniz foklarının bir kolonisi burada yaşıyor. El değmemiş, bakir koylarıyla ünlü Silifke’nin Boğsak ve İncekum sahillerinde kulaç atarken yanınızdan bir caretta caretta geçerse şaşırmayın. Taşucu Beldesi’nden feribotla Kıbrıs’a gidebilirsiniz. Uzuncaburç, Ataken beldeleri, denizin yanı sıra kültür turistlerinin mutlaka uğraması gereken duraklar arasında. Doğu Akdeniz’in incisi, tarihi Kızkalesi Beldesi, eşsiz kumsalı, sığ denizi, su sporları merkezleriyle yine bu yazın gözdesi. Bakir koylarda düzenlenen günübirlik tekne turları, yemek dahil 30- 40 TL. Plajlarda şemsiye ve şezlong kiraları ise 10- 20 TL arasında. Adana’ya 45 kilometre uzaklıktaki Karataş, 80 kilometre uzaklıktaki Yumurtalık ilçeleri bu yıl yine deniz meraklılarını ağırlayacak. Bölgeye yolunuz düşerse Karataş’a bağlı Tuzla Beldesi’ndeki Akyatan Kuş Cenneti’ne uğrayın. Lagün, orman, kumsal, sazlıklarda birçok endemik bitki, nadir kuşa rastlayacaksınız. Ayrıca Göksu’da rafting, Bolkar’da yürüyüş yapmadan dönmeyin. Antakya’nın denizle buluştuğu Arsuz, Samandağ Çevlik sahili berrak denizi, temiz sahiliyle bu yaz da öne çıkıyor. Çevlik ayrıca caretta carettaların üreme alanı.

KONAKLAMA

Başbakan Erdoğan’ın kaldığı otelde iki kişilik oda 170 TL

Anamur’dan Mersin’e uzayan sahil şeridinde turizm işletme belgeli 42, belediye belgeli 277, turizm yatırım belgeli 34 tesis bulunuyor. 353 tesisin toplam yatak kapasitesi 31 bin. Doğu Akdeniz, genellikle Rus, Alman, Ortadoğu ve İskandinav turistlerce tercih ediliyor. Nedeni, fiyatların Antalya’ya oranda daha cazip olması, bakir koyları, tarihi alanları ve sakin bir tatil sunabilmesi. Doğu ve Güneydoğu illeri de deniz tatili için bölgeye geliyor. Tesislerin doluluk oranı yazın yüzde 90’lara ulaşıyor. Kişi başına 10 TL’den 150 TL’ye kadar konaklamak mümkün. Bölgedeki fiyatlar konusunda birkaç örnek verelim: Adana Karataş’taki beş yıldızlı Öyküm Butik Otel geçen yıl hizmete girdi. Hafta sonlarında tamamen dolan otelde kişi başına yarım pansiyon 49 TL. Mersin’in Yeşilovacık Beldesi’ndeki Pinepark Tatil Köyü’nde 3 Temmuz’a kadar kişi başı her şey dahil 145 TL. Kızkalesi’ndeki ünlü Kilikya Otel’de iki kişi yarım pansiyon 190 TL. Ottoman Palace’ta dört gecelik kampanya kapsamında, çift kişilik odanın hafta içinde bir gecelik ücreti 170 TL. Arsuz’daki Arsuz Büyük Otel’de yarım pansiyon kişi başına günlük konaklama ücreti 85 TL. Adana’da sıcaktan bunalanlar yaylalara yöneliyor. Pozantı İlçesi’ndeki Akçatekir Yaylası’na, 20 milyon dolarlık yatırımla kurulan beş yıldızlı Pendosis Tatil Köyü bu yıl tüm birimleriyle hizmete giriyor. Orman içindeki tesis 86 odalı, iki de kral dairesi bulunuyor.

EĞLENCE

Kızkalesi’nde gün içinde deniz geceleri kulüp eğlencesi

Mersin’in Erdemli İlçesi’ne bağlı Tömük Beldesi’ndeki açık hava eğlence merkezi Club Truva bu yaz da Doğu Akdeniz’in en iddialı mekanı. Gelişmiş ses ve ışık sistemiyle donatılan gece kulübünde yaz boyunca Türkiye’nin en ünlü şarkıcıları sahneye çıkıyor. Köpük partileri, ışık gösterileri düzenleniyor. Eşsiz kumsalıyla Avrupalı turistleri çeken Kızkalesi, hafta sonlarında eğlenmek ve denizin keyfini çıkarmak isteyenlerin değişmez adresi. Gündüzleri teknelerin çektiği muz, deniz bisikleti, paraşüt heyecan arayanlara hizmet veriyor. Göksun Deltası’nda rafting, doğa yürüyüşleri ve tekne turları düzenleniyor. Hava kararınca gece kulüplerinde başlayan eğlence, sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Adana’da serin yaz eğlencesi için ideal adres Seyhan Baraj Gölü’nün çevresi. Park Zirve’nin The North Shields Bar ve Restaurant’ı yaz boyunca ünlü şarkıcı ve DJ’leri ağırlıyor. Antakya’nın İskenderun ve Arsuz bölgelerindeki barlar arasında Şalen ile  Metin eğlenceleriyle öne çıkıyor. Gün boyunca Samandağ Çevlik, İskenderun, Karaağaç, Gülcihan ve Arsuz plajlarında da çeşitli aktiviteler düzenleniyor.

YEREL LEZZETLER

Balığın adresi Narlıkuyu kebabın mekanı Harbiye

Narlıkuyu, bu yıl da Doğu Akdeniz’de balığın adresi. Karayoluyla Mersin’e 45, Silifke’ye 20 dakika uzaklıkta. İç içe geçmiş koylardan oluşuyor. Sekiz balık lokantası koyda yan yana dizili. Cennet Çöküğü’nden gelen tatlı su, koyda denize karışıyor. Bu nedenle turkuvaz renkli denizin üstü buz gibi soğuk, dibi ılık. Narlıkuyu hafta sonunda ortalama iki bin kişiyi konuk ediyor. Balık çorba, lagos, mercan, barbun, çipura, levrek, lüfer ve diğer balık çeşitleri isteğe göre, buğulama, ızgara, kızartma ya da fırında pişiriliyor. Karidesin tava, pilav, ızgara, güveci yapılıyor. Kalamarı tavanın yanı sıra ızgara olarak da yemek mümkün. Balık keyfinin kişi başına toplam maliyeti ortalama 50 TL’yi buluyor. Balıktan hoşlanmıyorsanız, kebap ve meze arıyorsanız Hatay’ın Harbiye semtine uğramanızda yarar var. Mitolojideki Daphne öyküsüne kaynak olan semtte, içinde şelale bulunan bir doğal park alanı ve çok sayıda restoran bulunuyor. Bölge lezzetlerini tatmak için ideal mekan. Adana’da otantik kebapçılar Kazancılar Çarşısı’nda. Lüks kebapçılar ise Süleyman Demirel ve Menderes Bulvarı’nda.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sırt çantasıyla gezebileceğiniz ülkeler
GezginGezgin
Bir film izledi otostopla 53 şehir dolaştı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye’de yılbaşını kutlamak için en iyi 7 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En görkemli yılbaşı kutlamaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Afrika'nın 5 bin yıllık avcıları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Rumeli'de asırlara meydan okuyan tarihi köprü: Volçan Köprüsü