Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Doğrusu bu

ÖYLE bir maç ki, her dakikası ayrı ayrı konuşulur veya yazılır. Öncelikle şu gerçeği gözardı etmeyelim; Daum’un 3 senelik futbol mantalitesinden sonra Zico’nun değişiklikleri göze çarpıyor.

Ama bu skor aldatmasın. Çünkü Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Erciyesspor’la karşılaşmayacak. Ama kimse şu gerçeği de yine gözardı etmesin;

Fenerbahçe’nin bu güzel stadına gelen seyirciler, Daum zamanında canları sıkılıp, çekirdek çıtlıyorlardı. Ama tahmin ediyorum Zico’yla hareketli, heyecanlı maçlar izleyecekler.

Belki, biraz kontrollü, fizik olarak üstün takımlara karşı kaybedecekler. Ama maçtan çıkarken, keyifli bir maç izledim diyecekler. Bence doğru olan da bu.

Bakın, maçın kilit noktası veya kopma noktası veya bitme noktası 67’nci dakika. Neden mi? Fenerbahçe, rakibine kafa atan Appiah’ın atılmasıyla 10 kişi oynuyor. Burda pozisyonu gören yardımcı hakem. Ama kırmızıyı gösteren Demirlek, seyircinin baskısını kaldıramıyor. Sonunda dizlerinin üzerine çöküyor.

Demirlek’in kıyağı

Fenerbahçeliler, dünkü maç için sakın Demirlek’i suçlamasınlar. Onu öpüp, okşasınlar, başlarının tacı yapsınlar. Çünkü 67. dakikadaki kıyağı hiçbir hakem onlara yapmaz. Lazarov, o dakikaya kadar hep hakemi aldatmaya yönelik hareketler yapmaya kalktı. Ama o dakikada bariz gol şansındaydı. Marco geldi onu yaka-paça indirdi. Maç 2-0, Fenerbahçe 10 kişi. Verilecek penaltı yanında Marco’ya bir kırmızı kart. Ne olur sonra bu maç?

Ama hakemde bu yürek yoktu. Appiah, atıldıktan sonra Rüştü hep vakit geçiriyor. Sarı yok, dakika 80, maç 4-0 oldu. Hakem cesaretlendi! Rüştü’ye sarı kartını gösterdi.

Ders verdiler

Zico,
özellikle Tuncay’ı doğru yerde oynatıyor. Tümer-Alex ikilisi markajı sevmezler. Onun için de Marco ve Appiah’a çok iş düşecek. Ama Fenerbahçe’ye golcü, hava hakimiyeti olan bir santrfor lazım. Semih, iyi niyetli bir oyuncu ama hedefi çok büyük Fenerbahçe’de iyi, kıdemli ve devamlı bir yedek olur. Her şey bir tarafa top Alex’in ayağına geldiği an daha bir başka güzelleşiyor, Fenerbahçe’nin çarkları daha güzel işliyor. Fenerbahçe için Alex, çok önemli bir varlık.

Dün gece, Fenerbahçe seyircisi hakemle nasıl oynanır dersini diğer bütün takım seyircilerine verdi. Hem hiç de çirkinlik yapmadan bu işi yaptılar. Öteki seyircilere ders olsun.

Bir çift sözüm de K.Erciyessporlular’a... Takımınız 1. Lig’e alışmış, amatör ruhunuzu kaybetmişsiniz. Demek ki, tehlike kapıda.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI