« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğrular

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Esat YILMAER

Basketbolda kazanmak için doğruları iyi seçmek gerekiyor. İşte dünkü ezeli rekabet mücadelesinde rakibine oranla daha çok doğruyu bir araya getiren Fenerbahçe, zorlu maçtan kolay bir galibiyet çıkardı.

Fenerbahçe'nin en önemli doğrusu ikinci yarının başında yaptığı etkili savunma idi. Uzun süredir pek dakika almamasına karşın Tamer, çember altını rakiplerine kapatırken ‘‘Yıkılmadım ayaktayım’’ diye haykırıyordu. Tamer, sarı lacivertli savunmanın temel direğini oluştururken, Galatasaray'ın uzunlarının etkisini de azalttı. Fenerbahçe'nin bu bölgedeki diğer etkili ismi Tabak da gerek hücum da gerekse savunmada görevini fazlasıyla yerine getirdi.

Alan savunması

Orhun'un sakatlığı nedeniyle önemli bir silahından yoksun olan Galatasaray'ın şutörlerini de alan savunmasıyla etkisiz kılan Fenerbahçe'nin bu seçimi de bir başka doğruydu. Galatasaray, bir ara denediği aynı savunma ile hüsrana uğrarken Fenerbahçe, alan savunması farkıyla maçı kendine çevirmeyi başardı.

Basketbolun bir başka doğrusu da hücumda silahlarını iyi seçmekten geçiyor. Bu nokta da Fenerbahçe, Galatasaray'dan üstündü. Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en iyi skoreri olan İbrahim ilk yarının sonunda başlayan etkinliğini ikinci yarıda doruğa taşırken, Serdar günün bir başka yıldızıydı. İlk yarıda attığı isabetli atışlarla takımının motivasyonunu artıran Serdar, sarı lacivertli ekibin en önemli oyuncularından biri olduğunu kanıtladı. Genç Ermal, dünkü oyunu ile gelecek için olumlu sinyaller verirken Fenerbahçelileri de umutlandırdı.

Farka koştular

Selim'in kişisel gayretleri ile direnmeye çalışan Galatasaray karşısında farka koşan Fenerbahçe'nin bir başka önemli doğrusu da arzulu, inançlı mücadele ederek, kazanmayı çok istemesiydi. Tabii ki, bu kadar doğru bir araya gelince Fenerbahçe'nin zafere ulaşması da çok doğaldı.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler