Doğru yönde bir adım

Hürriyet Haber
31 Ocak 2015 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ocak 2015 - 09:58

Bu hafta İngiltere’de çok önemli bir gelişme yaşandı.

Savcılık, tecavüz soruşturmalarına olan yaklaşımlarını kökünden değiştirme kararı aldıklarını ve polis teşkilatlarını da bu konuda bilgilendirdiklerini açıkladı.
Şimdiye dek bir çok ülkede olduğu gibi İngiltere’de de tecavüz karşıtı kampanyalar, kadınların tanıdıkları, hatta belki de duygusal bir ilişki içinde oldukları erkeklerin tecavüzüne uğramasını engellemek için “Hayır, hayır demektir” sloganını kullanıyordu.

Erkeklere “Eğer bir kadın size hayır derse, sizinle yemeğe çıkmayı hatta evinize gelmeyi kabul etmiş bile olsa onu ilişkiye zorlamak tecavüzdür” mesajı veriliyordu.
Tecavüz soruşturmaları da büyük oranda bu prensip çerçevesinde yürütülüyor, yasalar rıza gösterme ile ilgili koşulları detaylı olarak tanımlamış olsa da bir kişinin tecavüzden suçlu olup olmadığına karar verilirken genelde kurbanın hayır deyip demediğine bakılıyordu.
Ancak bu sistemde çok önemli bir boşluk vardı.

* * *

Bazen kurbanlar isteseler de “Hayır” diyemiyordu.
Kimi zaman korkudan, kimi zaman şoktan, kimi zamansa konuşup düşünemeyecek denli sarhoş olduklarından sessizce başlarına gelene boyun eğiyorlardı.
Ve polise “Ama o bana ‘Hayır’ demedi ki” ya da “Bütün gece bana göz süzdü, sarhoştu, açık saçık giyinmişti, benimle flört etti” diyerek savunma yapan tecavüzcüler sanki hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam edebiliyorlardı.
Ama artık bu tamamen değişti.
Bundan böyle İngiltere’de tecavüzle suçlanan erkekler “Birlikte oldukları kadının ilişkiye girmeye bilinçli olarak rıza gösterdiğini, onlara ‘Evet’ dediğini” kanıtlamak zorunda kalacak.
Yetkililer cinsel suçlarla ilgili soruşturmalarda izlenecek bu yeni yöntem sayesinde polise şikayette bulunan tecavüz kurbanlarının sayısının artacağını ve çok daha fazla tecavüzcünün adalete teslim edileceğini düşünüyor.

* * *

Tabii bu yeni uygulama birçok kitleden tam destek almış olsa da, kadın hakları ile ilgili her düzenlemeyi ve genel olarak feminizmi erkeklere ve toplum düzenine karşı yapılmış bir saldırı olarak gören binlerce kişinin de tepkisini çekti.
Savcılığın yaptığı açıklamadan sonra sosyal medya “Ne yani yatak odasına girmeden anlaşma mı imzalamamız gerekecek, oldu olacak iki de şahit çağıralım ki işimiz garanti olsun” diyenlerin serzenişleri ile doldu.

Birçok kişi bu uygulama sayesinde kadınlara çok büyük bir silah verildiğini, yaşadıkları ilişkiden istediklerini elde edemeyen kadınların erkekleri tecavüzle suçlayarak cezalandırabileceği iddia edildi.

Açıkçası ben bu argümanları biraz da midem bulanarak okudum.
Tüm araştırmalar yaşanan tecavüzlerin sadece dörtte birinin polise bildirildiğini gösteriyor. Yani binlerce kadın tecavüze uğradıktan sonra susmayı seçiyor, belki de yaşadıklarının kendi suçu olduğunu düşünüyor. Yalan yere tecavüzle suçlanan erkeklerin sayısı ise zaten bir elin parmaklarını geçmiyor. (Polis yalan yere tecavüz suçlamasında bulunan kadınları tespit etmenin sanılandan çok daha kolay olduğunu her fırsatta belirtiyor ve yalan söylediği kanıtlanan kişiler çok ağır cezalara çarptırılıyor.)

* * *

İngiltere gibi kadın hakları konusunda lider olan ülkelerden birinde bile hala sarhoş olmanın, dekolte giyinmenin ya da flört etmenin tecavüze davetiye çıkartmak olduğunu düşünen bir sürü insan olduğunu görmek beni hem şaşırttı hem de üzdü.

Ancak o yorumları okudukça bu yeni uygulamanın ne denli gerekli ve önemli olduğunu da bir kez daha anladım.
Belli ki insanlar kızlarına dekolte giymemeyi, sarhoş olmamayı, erkeklere samimi davranmamayı öğretmek yerine oğullarına kadınlara saygı duymayı ve ne olursa olsun hiç bir kadına zorla bir şey yapmamayı öğretmeye başlayana dek bu sorun çözülmeyecek.

Ama en azından polisin tecavüz konusunda mentalitesini değiştirmeye başladığını görmek gerçekten iç açıcı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı