ANKARA HABERLERİ

Doğru söyle uzun yaşa

Hürriyet Haber
08.08.2012 - 12:45Son Güncelleme : 08.08.2012 - 13:03
Hürriyet Haber

DÜRÜST olmak sadece ahlaki açıdan değil, vücut sağlığı açısından da önemli.
Amerikalı bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre, yalan söylemek sadece manevi anlamda değil, fiziksel anlamda da insana zarar veriyor.
Notre Dame Üniversitesi bilim adamları, gönüllü deneklerle yaptıkları araştırmada, iki grup oluşturdu.
Ortalama yaşın 31 olduğu gruplardan birinden, 10 hafta boyunca küçük ya da büyük, yalan söylememeleri, gerekirse cevap vermemeleri, her şekilde yalan ifade kullanmaktan kaçınmaları istendi. Diğer grup ise kontrol amaçlı kullanıldı.
Deneklerin yalan söyleyip söylemedikleri konusunda dürüst olup olmadıkları ise yalan makinesi yardımıyla tespit edildi.
Değerlendirme sonucunda, yalandan kaçınanların vücut sağlığında iyileşme olduğu görüldü. Özellikle baş ağrısı gibi şikayetleri bulunan denekler, bu rahatsızlığın hafiflediğini ifade etti.
Bilim adamları, yalan söylemenin strese neden olduğunu, bunun da sadece insan psikolojisine değil, vücuduna da zarar verdiğini belirtti. Araştırma sonuçları, Amerikan Psikoloji Derneği'nin Orlando'daki yıllık toplantısında açıklandı.

İşten kaytarma yalanları

BBC'de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre ankete katılanların yüzde 34’ü, yalan söyleyerek işe gitmedikleri zamanlar olduğunu belirtti.
Ankete katılan 10 kişiden dördü, bir gün önceden, iş arkadaşlarına hasta rolü yaptığını söyledi. Bazıları işe gitmemek için hayali gerekçeler uydurduğunu anlattı. Bunlar arasında evin tavşanının kaçması ve hafıza kaybı gibi gerekçeler var.
Ankete göre, bazı kişiler geçen yıl ‘meme büyütme operasyonu’, ‘dart oyunu sırasında sırtına ok saplanması’ ve ‘diş hekiminin dişetlerinde erken bunama belirtileri görmesi’ gibi nedenlerle işe gitmedi. Galler bölgesinden bir kadın, bir keresinde banyoda gözüne kireç kaçtığı için izin aldığını söyledi.
Hastalıktan sonra işten kaytarmak için başvurulan en yaygın gerekçelerden biri de evdeki hayvanların hastalanması. Bir çalışan da daha önce amirlerine köpeğinin öldüğünü söylediğini unutup hayvanı veterinere götürmek için izin istediğini anlattı.

 


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Doğru söyle uzun yaşa hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2012 tarihinde saat 12 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğru söyle uzun yaşa haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:34
  • Guneş
   06:16
  • Öğle
   12:57
  • İkindi
   16:32
  • Akşam
   19:16
  • Yatsı
   20:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı