"Özgür Bolat" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Özgür Bolat" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Özgür Bolat

Doğru sevgiliyi nasıl bulursunuz?

Sevgililer gününden bir hafta önce bir okurumdan mesaj aldım.<br> “Özgür Bey, bir türlü doğru insanı bulamıyorum. Sevgilisi olmayanlar için bir yazı yazar mısınız?” diyordu.

Doğru kişiler nasıl seçilmeli konusunda çok araştırma var! Ama çoğu zaman birbiriyle çelişen bilgiler buluyorsunuz. Bazıları “Aynı karakterli kişiler daha mutlu olur” diyor, bazıları tam tersi.

(İnsan aşkını çoğu zaman seçemiyor; ama sevgilisini ve eşini seçebiliyor. Sevgili seçiminde tek kriter aşk olursa, bu bana göre büyük sorun.)

Ama Alexander Avila’nin “Aşkçeşitleri” (Lovetypes) kitabı şimdiye kadar gördüğüm en iyi açıklamayı yapıyor.

Zaten psikoloji biliminde oldukça kabul görmüş, Carl Jung’un teorisine dayanan Myers-Briggs Kişilik Testini göre sistemini kurmuş.

Ben kendi profilimi çıkarttım ve bana uygun olan sevgiliye baktım, verdiğim tepki “Yok artık!” oldu.

Nedir peki Avila’nin yöntemi?

Kendinizi keşfedin!

İlk önce dört ayrı boyutta kendinizi keşfetmeniz gerekiyor.

1- İçe dönük mü yoksa dışa dönük müsünüz? (İ/D)
Daha çok evde yalnız kalmak mı yoksa diğer insanlarla  vakit geçirmek mi sizi mutlu eder?

2- Sezgisel mi yoksa gerçekçi misiniz? (S/G)
Daha çok sezgilerinize mi yoksa deneyim ve gözlemlerinize mi güvenirsiniz? İlk önce büyük resmi mi görürsünüz (S) yoksa detayları mı (G)?

3- Duygusal/hisli misiniz yoksa mantıklı mı? (H/M)
Daha çok duygularınıza göre mi karar verirsiniz yoksa mantığınıza  göre mi? İnsanları üzmekten korkar mısınız (H) yoksa gerçeği söyler misiniz (M)? Sizin için duygusal anlamda benzerlik (H) mi önemli yoksa entellektüel seviyede uyum mu (M)?

4- Esnek misiniz yoksa planlı mı? (E/P)
Bir toplantıya katılacaksanız, gidip görelim mi dersiniz yoksa bütün detayları bilip plan mı yaparsanız? Hayatınızda daha çok anlık kararlar verip uyumlu musunuzdur (E) yoksa her şeyi plan ve düzen içinde mi yapmak istersiniz (P)?

Bu sorularu yanıtlayıp, dört harfli profilinizi yazın. Mesala benim profilim DGMP.

(Daha detaylı bir profil çıkarmak için, internette Myers-Briggs Kişilik Testini yapabilirsiniz.)

Şimdi sıra doğru sevgiliyi bulmaya geldi.

SM (Sezgisel ve Mantıklı)

Profilinizde SM varsa, sizin için güç, özellikle bilginin gücü çok önemli. Sizin için mantık, kaliteli tartışmalar, argümanlar, zeka ve sürekli gelişim ön planda.

Sizin için güçlü karekterli, alanında uzman ve kararlı kişiler daha uygun. Kendi eğitim seviyenizde ve oldukça bilgili kişiler ilginizi çekiyor. Durumları analiz eden, farklı bakış açıları getiren ve sorunları çözen bir karaktere sahip olması önemli.

SH (Sezgisel ve Duygusal)

Profilinizde SH varsa, muhtemelen karşınızdakine çok sevgi gösteriyorsunuz ve ideal aşkı yaratmaya çalışıyorsunuz. Sizin için önemli olan samimiyet, kişisel gelişim ve anlamlı bir ilişki. Hayal gücünüz de geniş. İlişkide oldukça vericisiniz.

Size en uygun olan kişi de sevgi böceği olmalı ve sizi takdir etmeli. Ayrıca yaratıcı ve duygularını ifade edebilen bir kişi olmalı. Aşkınızı sürekli bir üst noktaya çıkartmalı. Hayal ettiğiniz aşkı size sunacak heyecanda olmalı.

GP (Gerçekçi ve Planlı)

Profilinizde GP varsa, sizin için önemli olan gelenekler, bağlılık, güven, düzenli ve planlı bir hayat.

Sizin için ağırbaşlı, geleneksel ve daha evcil kişiler  uygun. Kişide bir de ilişkiyi ve aileyi yönetme becerisi olması gerekiyor. Çok heyecanlı ve riskli yaşamlardan uzak duran kişiler olmalı. Güven veren ve korumacı kişiler önemli.

GE (Gerçekçi ve Esnek)

Profilinizde GE varsa, sizin için eğlence, heyecan, macera ve anında verilen kararlar önemli.

Sizin için yaratıcı, esnek ve sürprizlerle  dolu kişiler daha uygun. Sanattan anlayan ve estetik değeri olan kişiler ile olmanız gerekiyor. Hobiler ve etkinlikler çok önemli.

Farklılıklar

Aslında burada 16 tane farklı profil var; ama çok detaylı olacağı için yazmadım. Profillerin  içinde farklılıklar var.

Özellikle içe dönük mü yoksa dışa dönük mü olduğunuzu bilmeniz önemli.

İçe dönük kişiler, içe dönük kişilerle mi birlikte olmalı yoksa dışa dönüklerle mi?
 
Araştırmalara göre aynı grupta olmak mutluluğu %70 artırıyor. Tabii ki ayrı kategoriden olup mutlu olanlar var, ama düşük yüzdede.

Siz de yukarıdaki profillere kendinizi keşfedip, özelliklerinize uygun bir sevgili bulabilirsiniz. Kolay gelsin!

Not: Tartışmalara katılmak ve yorumlar için www.facebook.com/bolatozgur adresindeyim. 

X