İZMİR HABERLERİ

Doğru okul çantası uyarısı

DHA
02.10.2017 - 11:06Son Güncelleme :

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Programı Öğretim Görevlisi Kardem Ulaş, sırt çantalarının yanlış seçimi ve bilinçsiz kullanımı nedeniyle öğrencilerin yüzde 30'unda kas - iskelet sistemi problemlerinin görüldüğünü ve duruş bozukluklarıyla omurga eğriliklerine neden olabildiğini söyledi.

DHA

 

Eğitim öğretim döneminin başlamasıyla Türkiye genelinde 17 milyonu aşkın öğrenci her gün sırt çantalarıyla birlikte okulun yolunu tutuyor. Öğrencilerin, okullarında kitap ve eşyalarını koyabilecekleri yeterli dolap bulunmadığı için de sırt çantalarındaki ağırlık bilinçsiz kullanımla birlikte kas - iskelet sistemi problemlerine neden oluyor. İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Programı Öğretim Görevlisi Kardem Ulaş, sırt çantalarının yanlış seçimi ve bilinçsiz kullanımı nedeniyle öğrencilerin yüzde 30'unda kas - iskelet sistemi problemlerinin görüldüğünü ve duruş bozukluklarıyla omurga eğriliklerine de neden olabildiğini dile getirdi.

Omuz, boyun, sırt ve bel bölgelerinde hissedilen ağrıların dinlenmeyle geçebileceğini, ancak buna eşlik eden elde ve kolda karıncalanma, uyuşma gibi belirtilerin ciddiyeti arttırdığını kaydeden Ulaş, "Çocuğun karşılaştığı bu sorunlar okula gitme isteğini kırabiliyor. Sırt çantası, omuzdan taşmayacak ve boyunu rahatsız etmeyecek genişlikte, yumuşak askılı ve yükü azaltacak askı petli olmalıdır. Dar ve sert askılı seçilirse omuz bölgesinden geçen damar ve sinirlere baskı yapabilir. Bu da elde ve kolda uyuşma ve karıncalanmalara neden olabilir. İlerleyen zamanda omuz sıkışma sendromuna neden olabilir" dedi.

ÇANTA SEÇME ÖNERİLERİ

Çift askılı çantaların yükü eşit dağıttığını belirten Ulaş, askıların ikisinin de omuza geçirilerek kullanılmasını tavsiye etti. Ulaş, "Çanta sırt peti iyi olmalı, ince olanlarda çantadaki sert ve sivri kenarlı objeler sırta baskı uygulayarak yara ve berelenmeler oluşturabilir. Hafif çantalar tercih edilmeli, özellikle çok ağır yük taşıyan öğrenciler için altında tekerlek olan çantalar alınabilir. TSE, CE damgası olan çantalar seçilmeli ve ağırlığın eşit dağılımı için bol gözlü çantalar seçilmeli" diye konuştu.

ÇOCUĞUN KİLOSUNUN YÜZDE 15'İNİ GEÇMEMELİ

Ulaş, çanta ağırlığının çocuğun kilosunun maksimum yüzde 15'i kadar olması gerektiğini, ağırlığın 12 yaşından küçükler için 4 kilogram, 12 - 15 yaş arası için 5 kilogram, daha üst yaşlarda da 8 kilogramı geçmemesi gerektiğini vurguladı. Ağır yüklerin çantanın sırta yakın ve ortaya gelecek şekilde yerleştirilmesini öneren Ulaş, şunları söyledi:

"Her yük ilave edildiğinde askı ayarları tekrar kontrol edilmeli. Çanta vücuda yaklaşacak şekilde askıları sıkıştırılmalı. Askıları çantanın belin 5 santim üzerinde tutacak şekilde ayarlanmalı. Sırt çantası sırtta iken öne eğilmekten kaçınılmalı, yerden bir şey alınması gerekirse dizleri kırarak ve çökerek alınmalı. Ağır sırt çantası taşımak durumunda kalındığında, düzenli olarak sırt ve bel kaslarını güçlendirici egzersizler yapılmalı."

 

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Doğru okul çantası uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2017 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğru okul çantası uyarısı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:07
  • Guneş
   07:48
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı