İZMİR HABERLERİ

Doğru nefes almayı öğrendiler

DHA
25.04.2017 - 11:51Son Güncelleme :
DHA

KARABAĞLAR Belediyesi tarafından düzenlenen 'doğru nefes alma teknikleri' seminerine katılanlar, nefes terapisti Nevdar Dönmez ile doğru nefes alma tekniklerini öğrenip uyguladı.

Karabağlar Belediyesi'nin düzenlediği doğru nefes alma semineri, ilçedeki 8 ayrı semt merkezinde vatandaşlarla buluştu, yoğun ilgi gördü. Seminerin 7. durağı olan Eskiizmir Semt Merkezi Nikah Salonu'nda düzenlenen etkinliğe de katılım yüksek oldu. Nefes terapisti Nevdar Dönmez vatandaşlara doğru nefes alma teknikleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu ve salondaki vatandaşlarla toplu halde nefes alma egzersizleri de yaptı.

Nefes terapisti Dönmez, yetişkinlerin doğru nefes almayı bilmediğini, bu konunun ciddi bir konu olduğunu belirterek, doğru nefes almanın fiziksel sağlığı olumlu yönde etkilediğini söyledi. Dönmez, doğumdan itibaren insanların bebeklikte doğru bir şekilde nefes aldığını,  ancak ileriki zamanlarda bu durumun bozularak sadece göğüs nefesi aldığını ifade etti. Nefes alırken diyafram ile nefes almanın doğru olduğunu ve bu sayede vücudumuzdaki organların yeterli oksijeni alabildiğini belirten Dönmez, "Nefes bizim varlığımız, nefes bizim hayatta olma sebebimiz" dedi. Salonda bulunan vatandaşlarla nefes alma egzersizleri yapan Dönmez, psikolojik amaçlı yapılan nefes çalışmalarının da insanlara pozitif yönde etkisi olduğunu belirtti.

Dönmez ayrıca, bir nefes seansının 100 psiko terapiye eş değer olduğunu da vurgulayarak, "Nefes seansının içerisine bir bütün olarak bedeninizle ve bütün sisteminizle dahil olduğunuz için gerçek bir iyileşme sağlayabiliyorsunuz" dedi.

TROİD HASTALIKLARININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR

Terapist Dönmez, profesyonel konuşma ve müzik türünde eğitimlerde ilk önce nefes eğitimlerinin alındığını da ifade etti ve nefes ile heyecanın kontrol edildiğini ve bu sayede otokontrol sağlanabildiğini söyledi. Vatandaşlarla ses terapisi gerçekleştiren Dönmez, bu terapi ile ifade tıkanıklığının açılacağını ve bu sayede troid hastalıklarının da önüne geçilebileceğini sözlerine ekledi.

Seminer sonunda Karabağlar Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Pelin Erda tarafından Nevdar Dönmez'e, semt merkezi kadınlarının yaptığı el işi bir hediye verildi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Doğru nefes almayı öğrendiler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğru nefes almayı öğrendiler haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı