MANİSA HABERLERİ

Doğru ilaç kullanımı uyarısı

DHA
26.04.2016 - 16:57Son Güncelleme : 26.04.2016 - 16:58
DHA

MANİSA Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzman Doktor Ayhan Korkmaz, akılcı ve doğru ilaç kullanmanın insan sağlığı için büyük önem taşıdığını söyledi.

Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzman Doktor Ayhan Korkmaz, hizmet binasının önüne 'Çok ilaç değil, doğru ilaç. Bilinçsiz antibiyotik kullanımına hayır' yazılı bir afiş bastırdı. Doğru ilaç kullanımı konusunda yazılı bir açıklama yapan Ayhan Korkmaz, yaptığı açıklamada akılcı ilaç kullanımının halkın sağlığı ve toplum çıkarı açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Dr. Ayhan Korkmaz, akılcı ilaç kullanımının sağlanabilmesi için öncelikle hastanın probleminin tanımlanması, yani hekim tarafından doğru teşhisin konulması gerektiğini ifade eden Korkmaz, "İlaçla tedavi uygulanacaksa, uygun ilaçların seçimi, her bir ilaç için uygun dozun ve uygulama süresinin belirlenmesi gerekir. İlaçlar kullanma talimatında belirtilen şekilde saklanmalıdır. Uygun olmayan saklama koşullarında ilaçların kimyasal yapılarında bozulma olabileceği yani etkisini kaybedebileceği hatta istenmeyen etkilerin ortaya çıkabileceği, zehirlenmelerin oluşabileceği unutulmamalıdır. Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar kesinlikle buzlukta saklanmamalı ve dondurulmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde, çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi öyküsü olanlarda ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli olunmalıdır. İlaç; hekimin veya eczacının önerisi dışında; çiğnenerek, kırılarak, bölünerek veya suda çözülerek kullanılmamalıdır" dedi.

ANTİBİYOTİK DİRENCİNE DİKKAT!

Antibiyotik direncinin Türkiye'de ve tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline geldiğine değinen Dr. Korkmaz,"Unutmayalım ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini önlemek için antibiyotikleri doğru kullanma konusunda toplum olarak farkındalığımızı artırmamız gerekmektedir. Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak 2016 yılı içerisinde toplumsal farkındalığı arttırmak için çeşitli çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA,(DHA)Fotoğraf 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Doğru ilaç kullanımı uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2016 tarihinde saat 16 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğru ilaç kullanımı uyarısı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   13:16
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:26
  • Yatsı
   20:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı