Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Doğru Hamlede Buluşalım Satranç Eğitim Projesi başladı

  DHA
  22 Nisan 2016 - 09:52Son Güncelleme : 22 Nisan 2016 - 09:54

  Burdur’da Türkiye Satranç Federasyonu, Burdur Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan Doğru Hamlede Buluşalım Satranç Eğitim Projesi’nin protokolu imzalandı.

  Burdur’da satranç sporunu tabana yaymak, öğrencileri satranç sporuna yönlendirmek, öğrencilerin hızlı, doğru ve çabuk düşünebilmesine yardımcı olup, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirmek, öğrencilerde spor kültürü ve spor sevgisi oluşturmak ve yetenekli sporcular kazandırmak, öğrencileri zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak ve çocuklara spor disiplini edindirerek eğitim yaşamlarına destek olmak amacıyla ’Doğru Hamlede Buluşalım Satranç Eğitim Projesi’ hayata geçirildi.

  Projenin protokolu valilik makamında düzenlenen törende Vali Hasan Kürklü, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tülay ve Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram arasında imzalandı. Törende konuşan Vali Hasan Kürklü, satranca önem verdiklerini belirterek, "Çocuklarımızın düşünme kabiliyetini artırma, hayata hazırlama bakımından oldukça önemli bir spor. İnşallah geleceğimiz açısından iyi olur ümidindeyiz. Satranç güzel bir spor. Burdur’da satrancın gelişmesi noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi.

  Protokol töreninin ardından Özboyacı İlkokulu’nda satranç seti dağıtım töreni düzenlendi. Vali Hasan Kürklü, buradaki konuşmasında da "Doğru hamlede buluştuğumuzun farkındayız. Yarınlarımızın büyükleri çocuklarımızı çok iyi yetiştirmemiz lazım. Bu satranç hamlesi çok mükemmel bir hamle. Bu yaşta satrançla tanışan çocuklarımız satrançla hayata daha iyi hazırlanacaklar, dünya ve ülke problemlerinin çözümü konusunda çok başarılı çalışmalar yapacaklardır" diye konuştu.

  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, çocukların iyi bir eğitim alarak vatanına ve milletine faydalı bireyler olarak yetişmesi için gayret gösterdiklerini aktardı.

  TSF Başkanı Gülkız Tülay da "Amacımız çocuklarımızı mümkün olduğunca erken yaşlarda satrançla tanıştırmak" dedi.

  Konuşmalarının ardından protokol üyeleri tarafından 1’inci sınıf öğrencilerine Burdur Belediyesi tarafından hazırlanan satranç seti hediye edildi.

  Proje kapsamında Burdur genelindeki 908 1’inci sınıf öğrencisine satranç takımı ve satranç eğitim kitabından oluşan satranç seti dağıtılacak.

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: satranç , öğrenci , proje
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı