Doğazgazın üçte ikisi Rusya'dan

A.A.
02 Ocak 2006 - 18:11Son Güncelleme : 02 Ocak 2006 - 18:11

Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz fiyatlandırma ve naklinde ortaya çıkan anlaşmazlık, aralarında Türkiye'nin de olduğu Rusya doğalgazını kullanan ülkeler tarafından yakından izleniyor.

Verilere göre Türkiye, mevcut durumda doğalgaz ihtiyacının üçte 2'sini Rusya'dan sağlıyor.
Rusya'nın, anlaşmazlık yaşadığı Ukrayna üzerinden Bulgaristan'ı geçerek gelen batı hattı ise tek başına Türkiye'ye gelen doğalgazın yüzde 49.4'ünü karşılıyor.
Edinilen bilgilere göre, 2005 Eylül ayı itibarıyla Türkiye, doğalgaz ihtiyacının yüzde 66.2'sini, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan'ı geçerek Trakya'dan giriş yapan batı hattı ile Karadeniz tabanından doğrudan Rusya'dan Türkiye'ye uzanan Mavi Akım hattından karşıladı.
Türkiye Eylül 2005 itibarıyla, toplam 19 milyar 52 milyon metreküp doğalgaz alımı gerçekleştirirken, bunun 12 milyar 607 milyon metreküpü, batı hattı ile Mavi Akım'dan sağlandı.
Türkiye bu dönemde, sadece Ukrayna ve Bulgaristan üzerinden gelen batı hattından, toplam doğalgazın yaklaşık yarısı (yüzde 49.4) olan 9 milyar 422 milyon metreküp doğalgaz alımı yaptı.
Türkiye ayrıca, boru hattı yoluyla İran'dan doğalgaz alıyor. Cezayir ve Nijerya gibi ülkelerden de, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı yapılıyor. Özel gemilerle Marmara Ereğlisi'ne getirilen LNG, burada doğalgaza dönüştürülerek kullanımı sunuluyor.
Bu arada az da olsa, TPAO'nun yerli doğalgaz üretimi de söz konusu.
Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz konusundaki soru üzerine, “bunun Türkiye'ye olumsuz bir etkisinin olmaması için gerekli tedbirleri alıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

-MAVİ AKIM'DA ARTIRIM İSTENİYOR-

Öte yandan Ukrayna ile yaşanan krizin olası etkileri, Rusya'nın Türkiye'ye dönük daha önce Mavi Akım'la gündeme getirdiği öneriyi de akla getiriyor.
Rusya, Mavi Akım projesi çerçevesinde Türkiye'ye sevk ettiği doğalgaz miktarını, yılda 30 milyar metreküpe yükseltmek istiyor.
Samsun'da 17 Kasım 2005 tarihinde yapılan Mavi Akım Projesi resmi açılış töreninde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz'in tabanına döşeli Mavi Akım projesi çerçevesinde, Türkiye'ye sevk edilen doğalgaz miktarını yılda 30 milyar metreküpe yükseltmek istediklerini söylemişti.
Bu çerçevede ilk önce mevcut hatta tam kapasiteye çıkılması, ardından ikinci hattın yapımı gündeme gelecek.
Edinilen bilgiye göre, Mavi Akım çerçevesinde Türkiye'ye sevk edilecek doğalgaz miktarının ilk etapta tam kapasite olan 16 milyar metreküpe çıkarılmasının ardından, gerekirse 14 milyar metreküplük yeni bir hattın yapılması gündeme gelecek.
Söz konusu hat, mevcut Mavi Akım hattına paralel Karadeniz tabanına döşenecek ikinci boru hattıyla gerçekleşecek
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı