« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğaseverler için botanik turu

Türkiye'de, doğaseverler için ikinci kez botanik turu düzenleniyor. Yılda bir defa gerçekleştirilen bu turun rehberliğini bir bitki uzmanı yapacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Antalya'da faaliyet gösteren Dragoman Doğa Sporları Merkezi ve Seyahat Acentası ortağı Gökhan Türe, yabancı ülkelerde ilgi çeken botanik turlarının Türkiye'de geçen yıl ilk kez yapıldığını, ikincisinin ise 23-25 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi.

Türe, turun, doğanın yeniden canlanmaya başladığı dönem olan ilkbahar aylarında yılda bir kez düzenlenebildiğine dikkat çekti.

Gökhan Türe, kıyı ve botanik yürüyüşleri şeklinde gerçekleştirilecek turun Fakdere-Kaş, Kalkan-Patara ve Gürses-Çayağzı Vadisi güzergahlarında yapılacağını belirtti.

Doğa gözlem turlarının bir parçası olan botanik turunun rehberliğini bir bitki uzmanının yapacağına dikkati çeken Türe, gezi sırasında Akdeniz vejetasyonunun sırları, eşsiz çiçeklerin gizemli özellikleri ve bitkilerin tıbbi açıdan hikayesinin anlatılacağını ve yakından görüleceğini söyledi. Türe, şöyle konuştu:

"Kıyı yürüyüşleri, Akdeniz vejetasyonunun görülmesi, özellikle maki ve makinin tahrip olması ile meydana gelen vejetasyonun izlenmesi yanında; deniz kabukları, kıyıya vuran alg (yosun), denizde yetişen çiçekli bitkiler ve deniz canlılarının incelenmesi biçiminde olacak.''

Türe, botanik turlarına yerli ve yabancı doğaseverler yanında yürüyüşçüler ve fotoğrafçıların da ilgi gösterdiğini söyledi.

Gökhan Türe, Türkiye'de, doğa gözlem turlarının parçası olan orman, deniz kanosu ve kuş gözlem turlarının da gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler