Ege Haberleri

EGE

  Doğanlar Kilisesi'ne yenilikçi dokunuş

  Hürriyet Haber
  05.08.2014 - 01:22 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi önderliğinde yürütülen çalışmayla birçok yeri yıkılmış durumda olan Doğanlar Kilisesi ayağa kaldırıldı. 19. yüzyıldan kalma, tek nefli, üçgen alınlıklı küçük bir kilise olan bu tarihi yapı, semt merkezi olarak kullanılacak.

  Büyükşehir Belediyesi tarafından Bornova Doğanlar Köyü'nde yer alan Doğanlar Kilisesi'nin restorasyonu için hazırlanan projeler İzmir 1 No'lu Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştı. Proje çerçevesinde güçlendirmesi yapılan ve adeta yeniden yaratılan Doğanlar Kilisesi'ne kullanımına uygun olarak mutfak ve tuvalet bölümleri de yapıldı. Oturma grupları konularak yaşayan bir merkez olması hedeflenen kilisenin çevre düzenlemesi önümüzdeki günlerde tamamlanacak.

  UZUN SÜREDİR ATIL DURUMDAYDI
  19. Yüzyılın ikinci yarısında inşaa edildiği düşünülen ve Doğanlar'daki küçük bir Rum cemaatine hizmet veren kilise, Rum Ortadoks kiliselerinin biçimselliğine sahip. Şapel uzun bir süre marangozhane olarak kullanılmış ve büyük tahribata uğramış.
  İzmir'in tarihin farklı evrelerinde her kültüre, her inanca, her dile kapısını açan bir kent olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "İzmir, farklılığını zenginlik olarak algılayıp bu yönde hoşgörü içinde yaşayan insanların kenti. Biz de kentimizin bu özelliğini pekiştirecek şekilde türbeden kiliseye kadar pek çok yapıyı restore ederek ve orijinal hallerini koruyarak kent kültürü açısından tekrar ayağa kaldırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
  Büyükşehir Belediyesi, "hoşgörü" ve "farklı inançlara saygı" vizyonu çerçevesinde daha önce de Emir Sultan Türbesi, Beith Hillel Sinagogu ve Ayavukla Kilisesi'ni yenileyerek kente kazandırmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı