"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Doğanın yok oluşunu görmezden geliyoruz

Feyza Hanım, sizin gerek hayvanlar gerekse doğaya karşı duyarlı olduğunuzu köşenizin sadık bir takipçisi olduğumdan iyi biliyorum.

Bu konulara da değindiğiniz için de teşekkür ederim ama toplum olarak sesimizi yeterince ilgili makamlara ve mercilere duyuramadığımızı görüyorum.
Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın muhabbeti yüzünden dünyamız yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Köşenize gelen mektuplar genelde ya aldatılmak, ya da aile içi şiddetten bahsediyor, ama kimse güneşin dünyamıza verdiği zarardan, suların azalmasından, ağaçların ve doğanın tahribatından, canlıların yok olmasından söz etmiyor.
Yorganın altına kafamızı soktuğumuzda nasıl nefes almakta güçlük çekiyorsak şu an toprağın düştüğü durum da aynı... Çocuklarımıza oyun sahası yaratmadığımızdan, arabalarımızı park edecek yerimizin olmamasından yakınırız ama kimse bunlar için “Ne yapabiliriz” demiyor.
ınşaat sektörü gelişti artık, eğer konut yapılacaksa ruhsatı içinde ağaçları, oto parkı, çocukların oyun sahası, hatta yüzme havuzu, spor sahası olan yerlere versinler. Bitişik, sıkışık, insanların öksürmeye bile fırsat bulamadığı, nefes bile alamadığı binalar yaparak, kuşların karıncaların tüm doğanın yok olmasına sebep oluyorlar...
Her nedense biz elimizdekine sahip çıkamıyoruz. ıçinde bulunduğumuz coğrafyaya bakıyorum Rabbim bize ne güzel lütuflar sunmuş. Afrika’da çocuklar açlık, hastalıkla mücadele ederken biz bu nimetleri savurganlık yapıp, heba ediyoruz.
Gelin benim gibi sizin gibi duyarlı insanlarla birlikte, dünyayı çıkmaza sokan, doğanın dengesini bozanlara karşı el ele verip mücadele edelim. Birilerinin artık bu düzen bozukluğunu görüp bu konulara parmak basması lazım.
 Rumuz: Doğa ile yaşam aşkı

Son derecede haklısınız, sevgili okurum... Ağaçların giderek yok olması yüreğimi acıtıyor… sokaklardaki, caddelerdeki ağaçları yol açmak için de kesiyorlar biliyorsunuz. Ya da o kadar kötü buduyorlar ki, ağaç onlara odun sağlıyor, bu haliyle...…
Tek bir ağacın bile kaç kişinin soluk almasına yetecek kadar oksijen sağladığını düşünen var mı?

 

Hiç arkadaşım yok bunalımdayım


Ben 8. sınıf öğrencisiyim. Okulda arkadaşlarımla sorun yaşıyorum. Sürekli benim hakkımda konuşuyorlar ve ben onları duyuyorum.
Bana dövecekmiş gibi bakıyorlar. Üstelik yakın arkadaşlarım da bana düşman olan o insanın yanında olmayı seçtiler. Sorunu aileme taşıyınca ailem çok yıpranıyor. Ne olur yardım edin, artık kabuslar görüyorum.
 Rumuz: Aysel

Güzel kızım, arkadaşlarınla arandaki bu gerginliğin kökü neye dayanıyor? Düşmanım dediğin o kişi kim? Ancak bu sorunu bu kadar büyütmen beni çok şaşırttı.
Sana bir gününü herhangi bir hastane koridorunda geçirmeni öneririm.
Belki o zaman hayatın değerini anlayabilirsin.
Bana kalırsa bu sorununu ailenle paylaş hatta bir psikoloğun da görüşünü al.

X