"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Doğan Hızlan: Teknolojinin önlenemeyen yükselişi

Doğan HIZLAN

TÜYAP'ta dün açılan Compex Multimedia ve İnternet Fuarı'na gittim.

İnternetin ulaştığı boyutları gördüm ve Fotoğraf Dergisi okurlarının seçtiği Türkiye'de ve dünyada yüzyılın fotoğrafçıları ödül törenini izledim.

Derginin okurları Türkiye'den Ara Güler'i dünyadan Henri Cartier-Bresson'u seçmişler.

Hürriyetim ile Radikal'in de özel standlarının bulundugu fuarı gezerken ilk izlenimim, genç nüfusun yoğunluğu oldu. Gençlerin ilgi alanları, bilgisayar ve internet firmalarını da yönlendiriyor. Bilgisayarlar, yarının teknolojisini kullanacak bugünün gençliğinin ayrılmaz enstrümanı olmuş artık.

Hürriyetim standını gezenler, Hürriyet ve Agora ile ilgili bütün bilgileri ediniyor ve abone olabiliyorlar.

Hürriyetim aracılığıyla okuyarak dünyayı algılayacaklar, öğrenecekler;

Agora'da da kendi düşüncelerini, teknolojinin aydınlatıp geliştirdiği dünya görüşleri ışığında aktaracaklar, yeni bir dünyanın kuruluşuna katkıda bulunacaklar.

Radikal de internet ve kullanımına dair bir dizi söyleşi düzenliyor.

Rodin'in Düşünen Adam'ı geçmiş yüzyılların insanını simgeliyordu, bugünün, geleceğin insanının heykelini yapacaklar, abartının payını bağışlayın, gözleri ekranda sağ elleri farede bir heykelini yapacaklar insanoğlunun.

* * *

ARA GÜLER'in bürosunu telefonla aradığınızda karşınıza çıkan telesekreterde şu notu duyarsınız: ‘‘Burası foto muhabiri Ara Güler'in bürosudur.’’

Ara Usta, ısrarla foto muhabiri der kendine. Çünkü, diyor, olur da bana fotoğraf sanatçısı derler.

Ödül töreninin ardından Ara Güler'in fotoğraflarından seçmeler gösterildi.

Onunla birlikte dünyayı dolaşmak insanda gezi iştihasını uyandırır. Hindistan'dan Endonezya'nın adalarına kadar, insanların gizini, doğanın büyüleyiciliğini onun objektifinden görmenin olağanüstü bir tadı vardır.

Fotoğrafların başında, Ara Güler'in çocukluğundan bugüne yaşamının değişik dönemlerinden kesitler var. Çocukluk yıllarından bir fotoğrafta, sinema makinesinin başındaki Ara Güler'in gözlerindeki tutukuyu hemen farkediyorsunuz.

Bir gün fotoğraf gezilerinden birinde yolu Geyve'ye düşer Ara Güler'in. Orada bazı kalıntılar görür, çektiği fotoğraflar Afrodisias'ın keşfine yol açar.

Gelin görün ki, onun fotoğraflarında hálá lahitlerde ezilen üzümler, yapılan şaraplar var.

Hele bir fotoğraf var ki... Gösteri bittikten sonra bile belleğimden silinmedi.

Boğaz kıyısında giden bir vapur ve iki boş iskemle.

Evet, diyor Ara Güler; biten İstanbul'un fotoğrafıdır bu.

* * *

GENÇ kuşağın değil, hepimizin gezeceği bir fuar. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor ve güzelleştiriyor.

X