"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Doğan Hızlan: Seferis ayıbına karşı Konstantinis jesti

Doğan HIZLAN

İzmir'de Nobel Ödüllü şair Seferis'in adının verildiği caddeden tabelanın indirildiğini, evine çakılan plaketin de kaldırıldığını gazetelerde, yazılarda okudunuz.

Yüzeysel bir fanatizmin ya da bilgisizliğin sonucu yapılan bu davranış gerçekten üzdü hepimizi.

Ad ve plaket, orada yaşamış bir şaire gösterilen edebi saygıydı. Küçük ulusçuluk saplantılarını aşan bir bakış açısı gerekirdi bunu anlayabilmek için.

Hürriyet Haber Ajansı'ndan arkadaşımız Yılmaz Ölmez'in Didim (Aydın) mahreçli haberi üzüntümüzü sevince dönüştürdü.

Haberin beni ilgilendiren yanı şu: Yunanlı şair Konstantinis Hacitatinos, dedesinin Didim'deki evini bulmuş. Şimdi pansiyon olarak işletiliyormuş.

Akyeniköy Belediye Başkanı Yılmaz Öz,'Her yaz gelip bu pansiyonda konuğumuz olun,' diye şairi davet etmiş.

Bu jeste şairin verdiği cevap da, gerçekten bundan sonra iki ülke arasındaki dostluğa bakışın normlarını getiriyor: 'Bu büyük bir jest. Türkiye'ye ve insanlarına daima sempatim oldu. Bugün yaşamımın en anlamlı günlerinden birisi. Dedelerimizin yaşadığı bu ev, bundan sonra bizim için de dostluk evi olacak. Çocuklarımızın da ortak mirası dostluğun referansı kabul etmelerini istiyorum.'

* * *

DOSTLUKLARIN gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli armağan olduğunu şairler bilir. Edebiyatın, sanatın dostlukları pekiştirdiği gerçeğini unutmazsak, geleceğin, barış çağları olacağı umudunu taşıyabiliriz.

Evler, insanların anılarında çok önemli yer tutar. Çünkü bir bina birdenbire bizim gözümüzde canlanır, çevremizdeki insanları oraya yerleştirir, o yılları sanki yeniden yaşarız.

Yunan şair, kim bilir nasıl hoş anılarla yurduna döndü. Bir zamanlar babasının yaşadığı Türkiye'yi kendi memleketi gibi sevdi.

Biz sanatçı, edebiyatçı evlerine önem vermiyoruz. Çünkü o binaların çoğu yıkıldı, yerlerine gökdelenler yapıldı. Sanatçının, edebiyatçının anısı silindi gitti.

Tevfik Fikret'in evi dışında hangi yazarın, şairin, sanatçının müze/evi var? Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Heybeli'deki evi hala karar bekliyor.

Yaz konserleri üzerine bir kitapçık okurken orada sanatçı müze/evlerini görünce, daha çok üzüldüm.

Nedense her mukayese bana acı veriyor.

Fransız bestecilerinin müze/ev adlarınndan bazıları: Hector Berlioz, Charpentier, Claude Debussy, Vincent D'Indy, Jules Massenet, Ravel, Camille Saint-Saens, Eric Satie.

Onları kişi olarak yakından tanımak isteyenler, o müzeleri gezecekler.

Ben yalnız bu açıdan da bakmıyorum. Genç kuşağın, böylesine bir kişisellik ortamından etkileneceğine inanıyorum.

Biliyorum ki, onlara toplumun gösterdiği saygı, yeni sanatçıların, edebiyatçıların yetişme sürecini hızlandıracaktır.

* * *

DOSTLUKLAR, çoğunlukla gerçeklerden çok anılar aracılığıyla kurulur.

Dileriz, şairler bunun yaratıcısı olsunlar.X