"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Doğan Hızlan: Pop patladı, aşk öldü

Doğan HIZLAN

Pop müziğin patlamasından sevinç duyanlara üzülecekleri bilimsel bir saptamadan haber verelim:

Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan'ın ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada; yazılı ve görsel medyada yayınlanan bazı şarkı sözlerinin ve kliplerin aşka saygısızlık olduğunu belirtmiş.

Şarkı sözleri ve kliplerdeki erotik temaların aşkı ve sevgiyi öldürdüğünü söylemiş.

Bu sayın bilim adamı bence insaflı davranmış. Şarkı sözlerinin sadece aşkın, sevginin değil, iyi şiirin de katili olduğunu sözlerine eklememiş.

Erotik bulması da gene uslubunun saygılı bir düzey taşımasından ileri geliyor. Erotizm o kliplerde çoktan zevksiz bir pornografi'ye ulaştı. Sözler de görüntüler de bayağı.

Son on yılın kültürel düşüşünü öğrenmek için bir sosyoloğun bu klipleri ve sözleri incelemesi yeter.

Sedat Özkan'ın benim de katıldığım görüşünü birlikte okuyalım:

‘‘Bu insanlar bir takım ekonomik pazara hizmet ediyorlar. Ben insan bedeninin bir nesne gibi sunulmasını her anlamıyla reddediyorum. Toplumumuz için sağlıksız bir model olduğunu düşünüyorum. Basında ön plana çıkıyorlar. Mevsimlik, dönemsel aşklar yaşıyorlar. Oysa sevgi ve aşk bütünsel işlemdir. Yürekle ilgilidir, beyinle ilgilidir. Sevginin metalaştırılması, seksüelleştirilmesi doğru değildir.’’

* * *

HER yerde yazılıp çiziliyor, üzerine kitaplar yazılıyor.

Pop kültürü böyledir, diye. Geçici. Yaz yağmurları gibi. Biraz et, biraz seks. Parçanın gündemde kalması ile aşkın sürmesi doğru orantılı.

Aşklar zaten ticari. Tenin, şehvetin çekiciliği bile yalan. Reklamın soğukluğunda eriyip gidiyor.

Hiç kuşkusuz insan ilişkileri, başta cinsellik, belli bir beyin birikimine, kültüre dayandırılmazsa, insanlarla diğer yaratıklar arasındaki fark ortadan kalkar.

Sanırım kavramlar birbirine karıştı, aşk ve seks birbirinden ayrılmaz kavramlardır ama artık ikisine bir arada hayat hakkı tanınmıyor.

Bunların yanlışlığı, insanları sürekli tatminsiz bıraktığı anlatılmıyor.

* * *

MÜZİK değerlerini bu tartışma dışında bırakalım.

Kliplerdeki kadın unsuru, ona bir meta gibi yaklaşımın örnekleri.

Onun saygınlığının, hayatımızdaki yerinin belirleyicisi değil klipler. Bir şarkıya, bir parçaya ucuz seks unsurunun katılmasında, kadının klipsel işlevi tamamlanmış oluyor.

Ayrıca yazılı ve görsel medya da aşklara yüz vermiyor. Etin cağrısına kulak veriyor. Sadece ve sadece yazlık yerlerde kimin kiminle beraber olduğunu sunuyor.

Böylece de seks pazarı, müziğin eşliğinde ekranlara geliyor.

Özkan, insanın meta olarak kullanılmasının ayıbını, bize hatırlatıyor.

Çok haklı. Toplum da zaten belli insanlar arasındaki cinsel trafiğin çıkara dayalı çizelgesiyle, kliplerdeki görüntünün arkasındaki cinsel ilişkilerin grafiğiyle oyalanıyor.

Herkesin bu tür düşündüğü kanısında değilim. Aşka, insana insan olarak değer verenlerin, pop'un suni ateşiyle kavrulmadıklarını da biliyorum.

Ayrıca cinselliği öne çıkarmanın ardında, müziğin zayıflığını, yetersizliğini örtmek gibi bir tuzağın olduğuna inanıyorum.

Elbette fanatik bir ahlakçı değilim ama insana meta gibi bakanlara da karşı duracak derecede ahlak sahibiyim.

* * *

SEDAT Özkan'ın dediklerinin ışığında; klipleri, şarkı sözlerini bir daha dikkatle seyredin ve dinleyin. Zevksizliğin yanısıra, insana önem vermeyen bir anlayışın da varlığını farkedeceksiniz.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI