"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Doğan Hızlan: Meclis'te kitap yasağı olmaz

Doğan HIZLAN

Televizyonda gördüm, dün de Yeni Binyıl'da Nevin Bilgin'in haberinden (7 Şubat 2000) okudum.

TBMM'nin MHP'li idare ámiri Ahmet Çakar, Abdullah Öcalan'ın yaşamını anlatan 'Doğudan Yükselen Güneş' ile Dursun Karataş'ın ve Salih Mirzabeyoğlu'nun kitaplarının Meclis Kütüphanesi'nin depolarında ve raflarında bulunması üzerine soruşturma başlatmış.

İdare Ámiri Çakar, ‘‘Fikir özgürlüğüne karşı değilim. Fakat katillerin kitapları Meclis'te açıkça boy göstermemeli’’ demiş.

Ben burada Meclis Kütüphanesi ile genel kitaplıklara aynı ölçüyle bakmanın yanlışlığını gördüm.

Zaten oraya sıradan okur giremiyor.

Kütüphane yönetmeliğinin 'Kütüphaneden Yararlanma' başlıklı altıncı maddesi dar okuyucu kitlesini belirliyor:

‘‘Kütüphaneden TBMM üyeleri ile eski üyeleri, TBMM dışından atanmış bakanlar, kurum personeli ve TBMM içinde hizmet veren diğer kurumların personeli yararlanır.

Yukarıdaki fıkra kapsamı dışındaki kişilerin kütüphaneden yararlanmaları; Genel Sekreterliğin teklifi ve Kütüphane Kurulu başkanının veya İdare Amirinin yazılı onayına bağlıdır.’’

Yukarıdaki maddede açıkça görüldüğü üzere, dışarıdan elini kolunu sallayarak kitap okumaya kimse gelemez. Hele öğrenciler, defterini kapıp orada ödev yapmaya hiç gelemez.

Yönetmeliğe göre; ders kitapları, matematik, tıp gibi uzmanlık konuları hariç bütün kitapların bulundurulması gerekiyor.

* * *

MECLİS Kütüphane Müdürü Ali Rıza Cihan, kütüphanede, Öcalan'ın hayatını anlatan 'Doğudan Yükselen Güneş' adlı kitap bulunmasa, kanunen suç işlemiş olacaklarını, aynı kitabın ABD Kongre Kitaplığı'nda da bulunduğunu ifade etmiş.

Meclis Kütüphanesi'nden milletvekilleri, bakanlar yararlandığına göre; Türkiye'deki bütün yayınlar, eksiksiz olarak o kütüphanede olmalıdır.

Değişik konularda konuşacak, kitaplara başvuracak milletvekilleri için böyle bir kütüphane zorunludur.

PKK ile ilgili bir görüşmede, milletvekilinin yasakladığı kitaba ihtiyacı yok mudur? Diğer kişilerin kitapları için de geçerlidir bu.

Çift Meclis'li sistemde çıkarıldığı için sonradan yürürlükten kaldırılan ancak halen pratikte esinlenilen 22.1.1976 tarihli 15486 sayılı TBMM Kitaplığı yönetmeliğinini birinci maddesinde şu var:

‘‘TBMM kitaplığı, üyelere yerli ve yabancı yayınları en geniş çerçevede izleme olanağı sağlayan ve görevleri nedeniyle Meclis'lerde duyulacak her türlü bilgi edinme ihtiyacını karşılayan bir kuruluştur.’’

Gerçekten de Meclis Kütüphanesi'nin mükemmel ve eksiksiz olması gerekir.

Benim önerim ise yasaklanan kitapların ortadan kaldırılması ve yokedilmesi değil, onlara ayrı bir bölümün açılması. Böylece kitap yasaklarının somut örneği orada örneklenmiş olur.

* * *

BEN kitapların yasaklanmasına karşıyım.

Zararlı zararsız kitap ayrımını reddederim.

Kitap okuma, bilgi edinme özgürlüğü sınırlanmamalıdır.

Hele Meclis'te böyle bir yasağı ve soruşturmayı aklım almıyor.

X