"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Doğan Hızlan: Bugün tiyatroya gidin

Doğan HIZLAN

Bugün Dünya Tiyatro Günü, bütün dünyada kutlanacak.

Ulusal bildiriyi de bu yıl Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil hazırladı.

Tiyatrocular, kendilerine ait bir günün mutluluğunu yaşayacaklar, seyirciler sahnede seyrettikleri oyunla kendi hayatları arasında bağ kurarak, yorum denizinin kıyılarına varmaya çalışacaklar.

Bugün tiyatroya gidin, bizim hayatımıza sanatı getirenlerle hiç olmazsa bugün birlikte olun. İnanıyorum ki, ilk kez tiyatroya giden bir genç de bu sanat tapınağından bir daha ayrılamayacaktır.

Üstelik Devlet Tiyatroları kapılarını ücretsiz seyirciye açıyor.

Tiyatro üzerine o kadar çok güzel söz söylenmiş ki, bilineni tekrarlamak gereksiz. Hepsi de doğrudur. İlk çağlardan beri tiyatronun yeri sanat türlerinde vazgeçilmezdir.

Elbette böyle bir günde, tiyatronun çilesini çekmiş, büyük şehirlerin konforundan uzakta, Anadolu'ya tiyatroyu sevdirmiş ünlü ve adsız kahramanları saygıyla anmak bizim gönül borcumuz.

Cumartesi akşamı Zeki Sözer'in yönettiği Çözüme Doğru programında, devlet ve özel tiyatrolardan oyuncular, yazarlar, yetkililer, tiyatronun sorunlarını tartıştılar.

Üzücü yanı, tartışılan bu sorunların bilinmesi ama bir çözümün de bulunamamasıdır.

***

TİYATRONUN gelmiş geçmiş en büyük ustası Shakespeare,'Dünya bir sahnedir,' diyordu.

Sözün ardındaki anlama indiğimizde, her zaman bir sahnede yaşadığımız gerçeğini kabulleniriz.

Bazan kendi seçtiğimiz roldür bu, çoğu zaman da bize bilinmez/bilinir bir rejisörün, prodüktörün yüklediği, biçtiği roldür.

Sırlarımızdan oluşan dünya kulistedir, sahnedeki kimliğimizin gerçekliği, inanılırlığı her zaman tartışılır.

Dünya Tiyatro Günü'nde her zaman mutlaka saygıyla anılması gereken ad Muhsin Ertuğrul'dur. O Türkiye'de tiyatrocu kadar tiyatro seyircisini de eğitmiştir.

Rahmi Dilligil,bildirisinde; tiyatronun işlevine değiniyor:

'Tiyatroya ihtiyacımız var. Karanlığın üzerine kararlılıkla gitmek, laik ve demokratik cumhuriyeti cesaretle savunmak için bugün daha çok tiyatroya ihtiyacımız var.

Gelin, çocuklarınızı tiyatroyla, sanatla tanıştırın, buluşturun. Gelin, elele verip, ülkemizin aydınlık yarınına tiyatro sahnelerimizden birlikte ışık tutalım.'

***

HALDUN TANER, tiyatro için, iki kalas bir heves yeter, demişti.

Gerçekten tiyatrocunun ölmeyen amatörlüğü de böyle özetlenebilir.

X