"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Doğan Hızlan: Akbük ve Halikarnas Balıkçısı

Doğan HIZLAN

Ben de denizin çağrısına kapıldım ve Akbük'e geldim. Bazı yerlerle bazı adlar karizmatik bir bileşimi oluştururlar. Halikarnas Balıkçısı ve Ege, özellikle Bodrum...

İzmir'e geldiğim anda, Balıkçı'nın kitaplarındaki satırlarla Ege manzaraları üstüste biner ve olağanüstü etkileyicilikte bir illüstrasyonu yaratırlar.

Bodrum'un tepesindeki mezarından Ege'yi hep gözlüyor bence. Süngercilerin koruyucusudur, sardunyaların, begonvillerin bakıcısı; süngerciler vurgun yemesin, çiçekler solmasın diye.

Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhat, Sabahattin Eyüboğlu... Bu üçlü, Ege'yi sadece doğasıyla değil, tarihiyle sevmenin, bu toprakların yaşama lezzetinin her santimetre karesini belleğimizde ve ruhumuzda yaşatmanın kutsal kişileridir.

Mavi Yolculuk, bir uygarlığın geziye dönüştürülme harekatıydı. Belki de, bir gezinin uygarlığa açılan sakin bir koyu.

* * *

KÜLTÜRLE donatıldıkça, bildikçe, öğrendikçe yaşamın güzelliğinin farkına varmayı Halikarnas Balıkçısı'ndan, Azra Erhat'tan, Sabahattin Eyüboğlu'ndan öğrendik.

Ben, doğanın içinde kendimi yalnız hissederim. Dostlarımı her yerde ararım. Çünkü bölüşülmeyen zevkleri, paylaşılmayan bellek şimşeklerini yaşadıkça, çölde yalnız bir bedevinin ruh halinin katran gibi ağırlığı çöker insanın üstüne.

Ege'nin insanları ne kadar da sevecendir, güleryüzlüdür, sizi memnun etmenin bir yaşama sevinci kaynağı olduğuna inanmışlardır.

Ege'nin dibi de, üstü de; doğa, tarih ve insan zenginliğini taşır.

Ya bu kıyı köyünde güneşin batışı... Herkes bu ánı seyrederken ve yaşarken kendi meşrebince iç dünyasında kulaç atmaya başlar.

Ahmet Muhip Dıranas unutulur mu? Hoyrat akşamüstlerinin şairi tam o saatte çıkıp gelir, şiirin hayatımızdaki gücünü ispatlar.

Ege kesişmelerin beşiğidir. Hem zeybek oynanır, hem sirtaki.

Şarkıları birarada söylemekten kim korkar?

İki ülkenin şairleri de birbirlerini sever. Bu gerçeği Nazım Hikmet de bilir, Özdemir İnce de.

* * *

YAZ günleri...

Mevsimlerin insan yaşamını belirlediğini hatırlatmaya gerek var mı?X