Doğan Grubu'ndan dev kuşe karton yatırımı

Hürriyet Haber
04.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.09.1998 - 00:01

Doğan Şirketler Grubu, 125 milyon dolarlık yatırımla kuşe karton üretim tesisi kurmak üzere Güney Kore'nin en büyük üreticilerinden Hansol Paper'la anlaştı. Doğan Şirketler Grubu Holding Genel Koordinatörü Birkan Erdal, ‘‘Türkiye'nin en büyük kapasiteli tesisini kuruyoruz’’ dedi.

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.'nin kuracağı kuşe karton üretim tesisi için Güney Kore'nin en büyük ve dünyanın önde gelen karton, yazı tabı ve gazete kağıdı üreticilerinden Hansol Paper Co. ile anlaştı. Konuya ilişkin anlaşma İsviçre'nin Cenevre kentinde imzalandı.

Toplam yatırım tutarı 125 milyon dolar (34.5 trilyon lira) civarında olacağı tahmin edilen ve 2000 yılında işletmeye alınacak olan tesis, Hansol Paper Co. tarafından anahtar teslim gerçekleştirilecek. Anlaşmaya göre, Hansol Paper Co. tesislere know-how ve teknoloji transferini de üstlendi. Tesisin bina ve otoprodüktör grubu ise Doğan Holding tarafından tarafından yapılacak.

EN İLERİ TEKNOLOJİSİ

Doğan Şirketler Grubu Holding Genel Koordinatörü Birkan Erdal, kurulacak tesisin dünyadaki en ileri teknolojiyi kullanan ve Türkiye'nin en büyük kapasiteli tesisi olacağını söyledi.

Güney Koreli Hansol ile Doğan Holding arasında yapılan anlaşmaya göre, 85.5 milyon dolar tutarındaki makina-ekipman ihtiyacı yurtdışından temin edilerek, montajı yapılacak. Tesisin elektrik ve buhar ihtiyacını karşılamak için kurulması planlanan otoprodüktör tesisi sözleşmesi için de çok yakında görüşmelere başlanacağı belirtildi.

GÜNEY KORELİ DEV

Doğan Şirketler Grubu Holding'in kuracağı tesislerin yapımını üstlenen Hansol Paper Co., Güney Kore'de 18 ve Çin'deki bir fabrikasında yılda toplam 2 milyon 200 bin ton çeşitli kağıt üretiyor.

Firma, 1993 yılında Kore'de ve 1995 yılında Çin'de kurduğu dublex karton üretim tesislerinin dizayn, makina üretim ve montajını da kendisi yaptı. Hansol Paper Co.'nun Kore'de kurduğu karton tesisi, dünyanın en ileri teknolojisine sahip, en büyük kapasiteli tesislerden biri.

2000 YILINDA ÜRETİMDE

Kurulacak kuşe karton üretim tesisinin 2000 yılında işletmeye alınmasıyla birlikte, halen yılda 180 bin ton olan Türkiye'nin toplam karton üretimi 380 bin tona ulaşacak.

1997 yılı rakamlarına göre Türkiye'de 100 bin tonu ithal olmak üzere, 280 bin ton karton tüketiliyor. Yılda 100 bin ton karton ithal eden Türkiye'nin ihracatı ise 10 bin tonda kalıyor. Tesisin işletmeye alınmasıyla birlikte Türkiye'nin karton ithalatının yüzde 70-80 oranında azalacağı, yılda 70 bin ton civarında da ihracat yapma imkanı doğacağı belirtildi. Projeye ortaklık için ilgi duyan Avrupalılar'la ortak olunması halinde bu rakamın daha da artması bekleniyor.

Avrupa'dan ortaklık talepleri geliyor

Doğan Şirketler Grubu Holding'in bu çapta büyük tesis kuracağının duyulmasıyla birlikte, Avrupa karton piyasasını elinde tutan büyük firmalardan tesise ortak olma talepleri geldiği, gelen taleplerin ciddi olarak değerlendirildiği bildirildi.

Hammadde olarak çok büyük oranda atık kağıdın kullanıldığı tesis, ithalatın kısılması ve ihracatın artmasıyla birlikte ülke ekonomisine yılda 50-60 milyon dolar civarında döviz tasarrufu sağlayacağı belirtildi. Tesis, işletmeye alınmasıyla birlikte doğrudan 250 kişiye, dolaylı olarak da en az 700 kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Son yıllarda karton pazarının yüzde 10-15 oranında büyümesine rağmen, Türkiye'de kişi başına karton tüketimi halen Avrupa'nın 2-3 katı daha düşük. Bu yüzden de bu pazardaki büyüme trendinin önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde devam edeceği tahmin ediliyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı