Doğan Grubu, Mortgage aracılığı yapacak

ANKA
14.02.2006 - 14:02 | Son Güncelleme:

Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding, ipoteğe dayalı konut finansmanına (Mortgage) yönelik aracılık ve servis hizmeti sunmak üzere eşit ortaklıkla bir şirket kurmaya karar verdi.

Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding, ipoteğe dayalı konut finansmanına (Mortgage) yönelik aracılık ve servis hizmeti sunmak üzere eşit ortaklıkla bir şirket kurmaya karar verdi. Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding’ten yapılan ortak açıklamada, konut finansmanı uygulamalarının ileri düzeyde olduğu ülke örneklerinde de görüldüğü gibi, pazarın tüm hatlarıyla sağlıklı işlemesi, sistemin finansman, ikincil piyasa, aracılık, değerleme gibi bölümlerinin etkili bir şekilde bir araya getirilmesiyle mümkün olduğuna dikkat çekildi.

Kurulması planlanan şirketin temel amacının, kredi başvurusundan konutun teslim alınmasına kadar olan süreci kolaylaştırmak ve kredi temin edenlerle kredi talebinde bulunanları buluşturmak olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu çerçevede Doğan Holding’in ve Doğan Yayın Holding’in dağıtım, lojistik, reklam, pazarlama, ’Call Center’, CRM gibi varolan güçlü noktalarını birleştirecek bir yapı oluşturulmasına karar verilmiştir" denildi.

Ekonomik büyümenin lokomotif sektörlerinden olan inşaatın, 15 yıla yakın süren yavaşlama döneminden sonra nihayet 2004 yılından itibaren düşen enflasyon ve faiz ortamında ciddi bir iyileşme sergilediğine dikkat çekilen açıklamada, ipoteğe dayalı konut finansmanıyla ilgili kanun ve düzenlemelerin de yakın bir tarihte sonuçlanacağı beklentisyle, konut finansmanı hacminin katlanarak artmaya devam edeceği ifade edildi.

Doğan Grubu’nun sektörün potansiyeline yönelik olarak yaptığı değerlendirmede, "Türkiye’nin genç ve halen artan nüfusu, hanebaşına düşen yüksek nüfus, artan şehirleşme oranı, ve cazip finansman koşullarının, konut talebinin katlanarak artmaya devam edeceğini gösterdiği" belirtildi.

Sadece 3 yıl önce; 2003 yılında 600 milyon dolar olan konut kredilerinin, 2006 yılında 12 milyar doları geçmesinin beklendiği ifade edilen değerlendirmede Türkiye’de konut finansmanının GSYİH’ye oranının Polonya’daki yüzde 4.4, Çek Cumhuriyeti’ndeki yüzde 6, İspanya’daki yüzde 9.7 gibi oranlara doğru yükselmemesi için herhangi bir neden bulunmadığı vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

"Bu yeni girişimimizde, Grubun dağıtım ve medya planlama olanakları kaldıraç etkisi yaratacaktır. Verilecek hizmetlerimizin müşteriye ulaşımı, Petrol Ofisi, D&R Mağazaları, Hürpa ve Milpa ağları ve yaygın özel Yaysat bayilikleri ve ayrıca da Doğan Online tecrübesi ile geliştirilecek online hizmetler üzerinden olacaktır. Doğan Yayın Holding’in dağıtımda, online hizmetlerde, müşteri hizmetlerinde (call center) ve reklamdaki gücü bu faaliyet alanındaki başarımız açısından temel başarı faktörleridir."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı