Ege Haberleri

  Doğaltaşın gözü Hint pazarında

  İZMİR (DHA)
  22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya ekonomisinin ekseninin doğuya kayması ile birlikte birçok sektörün hedef pazarı haline gelen Hindistan, Türk doğaltaş sektörü için de cazibe kazandı.

  İTHALAT kotasını 300 binden 500 bin tona çıkarınca, Türk doğaltaş sektörü yönünü Hindistan’a çevirdi.  Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Anand Sharma ile İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda biraraya gelen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, kotanın artırılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Hindistan’ın, geçen yıllarda tüm dünyadan yaptığı 300 bin tonluk doğaltaş ithalatının yarıdan fazlasına tekabül eden 160 bin tonluk bölümünün Türkiye’den olduğunu belirterek, genellikle bej mermer ve traverten talep ettiklerini anlatan Erdinç, “Hindistan’ın doğaltaş kotasındaki 200 bin ton artış, Türkiye’den bu ülkeye yapılan ihracatın minimum 100 bin ton daha artmasını sağlayacak. Bu da Hindistan’a olan doğaltaş ihracatımızın miktar olarak 250 - 300 bin tona, değer olarak ise 70-100 milyon dolara ulaşmasını sağlayacak” diye konuştu.

  TAMAMEN KALKACAK

  2014 yılı sonrasında Hindistan’ın doğaltaş ithalatındaki kotanın tamamen kalkacağına işaret eden Erdinç, “Dünyanın ekonomik ekseni doğuya kayıyor, Hindistan, önümüzdeki süreçte Türk doğaltaş sektörü açısından büyük bir pazar konumuna gelecek. Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Anand Sharma bu kotanın daha da artırılacağı konusunda söz verdi. Hindistan önümüzdeki yıllarda önümüzdeki yıllarda Çin’in yanısıra dünyanın en büyük doğaltaş pazarlarından biri olacak. Bu pazarda konumumuzu güçlendireceğiz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı