Ege Haberleri

EGE

  Doğaltaş rotası Çin’e çevrildi

  İZMİR, (DHA)
  07 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ocak 2012 - 00:01

  Türk doğaltaş sektörü, başta Avrupa olmak üzere dünya genelindeki ekonomik durgunluk sonrasında yüzde 8’lik büyüme yakalayan Çin’i hedef pazar olarak seçti.

  EGE Maden İhracatçıları Birliği, 2011 yılında Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’ndaki başarının ardından, bu yıl Tianjin Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu düzenleme kararı aldı.

  Türk doğaltaş sektörü, geleneksel ihracat pazarları ABD ve Avrupa’daki ekonomik durgunluk sonrasında yönünü Çin’e çevirdi. Bu ülkeye ihracatını son altı yılda altı kat artırarak, 112 milyon dolardan 639 milyon dolara çıkaran sektör, 2012’de iki fuara katılarak rakamı 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

  En fazla ihracat

  Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, ABD ve Avrupa’daki ekonomik durgunluk sonrasında Türk doğaltaş sektörünün yönünü Çin’e çevirdiğini, 2008 yılına kadar doğaltaş ihracatında ABD lider ülke iken, son üç yılda en fazla ihracat yapılan ülkenin Çin olduğunu kaydetti. Çin’in dünya genelindeki durgunluğa rağmen yüzde 8 büyüme yakaladığını anlatan Erdinç, “Çin’in güneydoğusundaki Xiamen şehrinde dünyanın en büyük doğaltaş fuarlarından biri düzenleniyor. Bu fuara Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu ikinci kez gerçekleştireceğiz. Çin’in kuzeyinde yer alan liman kenti Tianjin’de ise 260 bin metrekare alan üzerine dünyanın en büyük ve en modern fuar merkezlerinden biri kuruldu. Haziran’da düzenlenecek Tianjin Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu yapmak için Ekonomi Bakanlığı’na izin başvurusunda bulunduk” dedi.

  Sektöre çağrı

  Türk doğaltaş ihracatçılarını Çin fırsatlarından yararlanmaya davet eden Erdinç, “Bugün Çin’de yapılan alışveriş merkezleri, müzeler, stadyumlar, oteller, yeni kurulan kentler en çevreci, en sağlıklı ve estetik olan Türk doğaltaşları ile kaplanıyor, Türk mermerine büyük önem veriyorlar. Çin hükümeti Tianjin bölgesinde mermer üretimini teşvik ediyor” diye konuştu.

  Yerimiz sağlam

  Türkiye 2006 yılında Çin’e 112 milyon 639 bin dolarlık ihracat yaparken, sonraki yıllarda bunu sürekli artırarak, 639 milyon 31 bin dolara çıktı. Çin Türkiye’nin doğaltaş ihracatında yüzde 38’lik payla ilk sırada yer alıyor. 777 milyon dolarlık ihracatla Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan birlik olan Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin 2011’de Çin’e yaptığı doğaltaş ihracatı yüzde 24’lük artışla 233 milyon dolara ulaştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı