Doğalgazda konutlara dönük sıkıntı yok

A.A.
26.01.2006 - 13:10 | Son Güncelleme: 26.01.2006 - 13:10

Doğalgazda konutlara dönük bir sıkıntı olmadığı, kesintili tarifeden gaz alan sanayi müşterileri ile çevrim santrallarına dönük kısıntının ise devam ettiği bildirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye'nin günlük doğalgaz ihtiyacı 100 milyon metreküp olarak hesaplanırken, küçük bir açıkla karşılanıyor.

Bugün itibarıyla Mavi Akım'dan 32 milyon metreküp, Batı hattından 30 milyon metreküp, İran hattından 10 milyon metreküp, Marmara Ereğlisi'ndeki LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) tesislerinden 19 milyon metreküp gaz girişi söz konusu. Yerli üretim olarak da TPAO'nun 1.5 milyon metreküplük katkısı sürüyor.
Daha önce Marmara LNG tesislerine sıvılaştırılmış gaz getiren gemi, hava muhalefeti nedeniyle bekletilirken, bugün limana yanaştı. Gemi, öğleden sonra boşaltma işlemini yapacak.
Buna karşılık, kesintili tarifeden gaz alan 18 sanayi müşterisine dönük kesinti devam ediyor. Bu kuruluşlar, alternatif yakıtla işlerini sürdürüyor. Yap-işlet ile çalışan çevrim santrallarına da yüzde 50 kısıntılı gaz verilmeye devam ediyor.
Bu arada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in ”belediyenin stokunda 2-3 güne yetecek kadar gaz bulunduğu, kesilmesi durumunda Ankaralılar'ın doğalgazsız kalacağı” sözlerini yorumlayan bakanlık çevreleri, öncelikle konutlara dönük sıkıntının kesinlikle söz konusu olmadığını söylediler.
“Belediyenin stoğundaki gaz” ifadesiyle “borulardaki gazın” kastedilmiş olabileceğini anlatan aynı çevreler, “Türkiye'nin günlük 100 milyon metreküp tüketimi var, yüzde 20'si konut. Doğalgaz akışında olağandışı sıkıntı olursa, bu sadece Ankara için geçerli olmaz. Şu an öyle bir durum da yok. Her koşulda konutlara öncelik verilir. Konutlara dönük sıkıntı kesinlikle söz konusu değil” dediler.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı