Doğalgazda KDV indirimi IMF'ye takılıyor

Hürriyet Haber
17.01.2002 - 02:19 | Son Güncelleme: 17.01.2002 - 02:19

xNİYET MEKTUBU HAZIR AMA: Başbakan Bülent Ecevit, IMF Başkanı Horst Köhler ile görüşmeden memnun ayrıldı. Köhler, görüşme sonrasında Türkiye'ye destekleyici mesajlar verdi. Ecevit IMF'nin takıldığı önemli bir sonunun olmadığını söyledi. Ancak, yeni stand-by'la ilgili niyet mektubunun henüz gönderilmemesi soru işaretleri olabileceğini gösteriyor. Devlet Bakanı Kemal Derviş bu konudaki soruları, ‘‘Köhler'le görüşme çok olumlu geçti. Mektupta bir gecikme yok. Yakında verebiliriz’’ diye yanıtlıyor. Ancak, teknik düzeyde süren görüşmelerde IMF hala 2002 hedeflerinde bazı şüphelerini ortaya koyuyor. Bunların başında da doğalgazda KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi geliyor. Eğer buradan doğacak açık başka yerlerledn kapatılamazsa, suçun IMF'ye atılıp bu indirimden vazgeçilebileceği üzerinde duruluyor.

VATANİ GÖREV: Washington seferine katılan 100'ün üzerinde işadamının bu gezi için kurdukları özel bir iş bağlantısı görülmüyor. Ancak hepsi, Başbakan Ecevit'in elinin sağlam görünmesinde rol oynanamaktan memnun görünüyor. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, ‘‘Bu da bizim için vatani görev. Epeydir bu tür manzaraları görmeyi özlemiştik’’ diyor.

ENERJİ PROJELERİNE DİKKAT: Başbakan Bülent Ecevit'in ABD Ticaret Odası, Türk-ABD İş Konseyi'nin Amerikalı temsilcilerini kabulünde ihalesi yapılmış dağıtım dahil tüm enerji projeleri gündeme geliyor. Amerikalı işadamları Ecevit ve Enerji Bakanı Zeki Çakan'a ‘‘Bu sorunu uluslararası tahkime gerek kalmayacak şekilde çözerseniz iyi olur’’ uyarısını yapıyor.

BANKA KURTARMA SIKINTISI: Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayını bekleyen banka kurtarma ve reelsektöre nefes yasası sık sık sohbetlerde konu oluyor. Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, herhangi bir veto durumunda IMF ile ilişkilerde pürüz yaratabileceğinin altını çiziyor. Hem Serdengeçti hem de Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, devletin sermaye katkısı yapacağı bankaların kamuoyuna açıklanabileceğini belirtiyor.

ARJANTİN'E BAKIN ŞÜKREDİN: ABD seferinin ekonomik ilişkileri önemli ölçüde geliştirebileceği yolunda umutlananlara ‘‘çok da hayale kapılmayın’’ diyenler de çıkıyor. İşadamlarına bir kahvaltıda seslenen National Security Consil'ün Türkiye'yi de içine alan bölge direktörü Matthew J. Bryza, ‘‘IMF ve Dünya Bankası'ndan kullanacağınız kaynak 30 milyar doları buluyor. Bu çok önemli bir kaynak, serbest ya da tercihli ticaret konusunda çok da umutlanmayın. Çünkü ABD'deki diğer lobiler de boş durmuyor. Siz en iyisi Arjantin'in durumuna bakın halinize, size verilen desteğe şükredin’’ diyor.

ABD İLE ‘KEK’ GELİYOR: Başbakan Ecevit'in ABD'ye verdiği ‘‘Sizinle siyasi ilişkilerimiz gayet iyi, ekonomik ilişkileri de bu düzeye çıkarmak istiyoruz’’ mesajının ilk somut yanıtı, ABD ile Karma Ekonomik Komisyon toplanması kararıyla geliyor. Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ‘‘ABD ile Karma Ekonomik Komisyon görüşmeleri epeydir durmuştu. Şimdi ABD bu görüşmeleri bakandüzeyinde başlatabileceğini bize resmen iletti’’ dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı