Gündem Haberleri

  Doğalgaz İnternet'e giriyor

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İGDAŞ’ın yeni uygulamasıyla aboneler, doğalgaz borçlarını İnternetten öğrenebiliyorlar

  Yerin altında kalan tüm hatlara istediği an ulaşabilmek ve tüm İstanbul'un doğalgaz hatlarını avucunun içi gibi görebilmek için İGDAŞ bir altyapı bilgi sistemi oluşturdu. Adı İGABİS yani İstanbul Gaz Altyapı Bilgi Sistemi. Proje İstanbul'un tüm sokak, bina ve doğalgaz hattıyla ilgili her türlü veriyi bilgisayar ortamındaki haritalara aktarmasını sağladı.

  İGABİS'in GIS (Coğrafi Bilgi Sistemi) kısmı, harita gibi coğrafi bilgilerin grafik ortamda saklanması ve bu haritaların grafik olmayan bilgilerle ilişkili hale getirilmesinden oluşuyor. Bu doğalgaz hattının geçtiği sokakların haritalarının bilgisayarda takip edilmesi ve ekrandaki grafik bilgilere bağlı bilgilere istenildiğinde ulaşılması demek.

  Sistemde kullanım mümkün olduğu kadar basitleştirilmiş, mesajlar da Türkçe olarak veriliyor. Hattın konumu sokaklardaki bina, işyeri, daire sayıları, abone durumları, altyapı malzemelerinin özellikleri, imalat parametreleri gibi soruların cevapları, sorgu tünellerinden geçmeye gerek kalmadan alınabiliyor.

  77 bin 771 grafik

  Bölge Müdürlüklerinde bulunan Harita Şeflikleri, İGABİS sayısal ortamına uygun harita üretebilmelerini sağlayacak elektronik arazi detay ölçme cihazı, bilgisayar ve sayısal ortamda çalışma hızını arttıracak gerekli yazılımlar ile desteklenmiş.

  Ekim 1997'de Avrupa yakasının tümünün Coğrafi Bilgi Sistemi çalışmasını tamamlayarak İGDAŞ Altyapı Bilgi Sistemi kurulurken, 1998 yatırım döneminde tamamlanmış tüm doğalgaz hatları da sisteme dahil edildi. Tüm bu çalışmalar sırasında 77 bin 771 adet grafik veri güncelleştirildi, 164.349 bina bilgisi, coğrafi konumları ile eşleştirildi. Toplam 23 personele de teknik eğitim verildi. Ayrıca Anadolu bölgesinde bina bilgisi eşleştirme çalışmalarına başlandı.

  Güncel ve hızlı

  İGABİS 10 Mart'dan itibaren İnternet üzerinden hizmet verebilecek. İnternet ortamında www.igabis.com adresi ile, şebeke şeflikleri, İGDAŞ acil servis araçları, müşteri şeflikleri gibi kurum içinde dağınık (şehrin muhtelif yerlerinde bulunan) birimlerin sisteme en güncel ve hızlı bir şekilde ulaşması sağlanacak.

  Ayrıca, belediye ve altyapı kuruluşlarının da İGABİS'e İnternet'ten bağlanmasıyla, çalışma yapılacak sokaklarla ilgili doğalgaz hat bilgisine ulaşmaları mümkün olacak.

  İGİBAS NEYE YARAYACAK?

  Projenin amacı her türlü bilgiye anında görsel olarak ulaşmak, tüm bilgileri saklamak, diğer alt yapı kuruluşları ile koordinasyon içinde çalışmak.

  Bir adres girildiği an ekranda adresin yan sokaklarını gösterecek kadar detaylı harita çıkıyor. Harita şu sorulara cevap veriyor:

  Binada gaz kaçağı olduğunda ve en yakın vana kapatıldığında hangi binanın gazı kesilebilir? Hangi hat nereden geçiyor? Hangi sokakta kaç abone var? Haritada görülen bir bina abone mi değil mi? Hangi hattan besleniyor? Borunun çapı, hattı, hangi şirket ne zaman döşemiş? Bütün bu soruların cevabı birkaç tuşa basmakla ekranda görülebiliyor.

  Gaz kesildiğinde bütün abonelik bilgilerini de veren sistem sayesinde aboneler tek tek aranıp gaz şu saatte kesilip şu saatte açılacak diye derhal bilgilendirilebiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı