Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

hurriyet.com.tr
04.12.2014 - 09:49 | Son Güncelleme:

Kış ayı geldi çattı... Vatandaşın cebini en çok düşündüren şeylerden biri doğalgaz faturası. Peki ya doğalgaz faturanızı nasıl düşürebilirsiniz? İşte bazı pratik yöntemler

Doğalgaz faturasını düşürmenin yollarıÇatınızı uygun bir yalıtım malzemesi ile yalıtın.
Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları Duvarlarınıza mantolama yaptırın.
Doğalgaz faturasını düşürmenin yollarıPencerelerinizde çift cam ya da çift pencere kullanın. Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarlarını uygun bir plastik sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatın.
Doğalgaz faturasını düşürmenin yollarıIsı verimliliği yüksek radyatör seçin.
Doğalgaz faturasını düşürmenin yollarıRadyatörlerinizin önüne ve üstüne eşya, mobilya, mermer koymayın, üstlerini kapatmayın. Perdelerin de radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edin.
Doğalgaz faturasını düşürmenin yollarıPeriyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yaptırın.
Doğalgaz faturasını düşürmenin yollarıSadece evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatma yanlışlığına düşmeyin. Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması öneriliyor. - Normalde oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için 20 santigrat derece sıcaklık öneriliyor. Ancak oda sıcaklığının 1 santigrat derece düşürülmesi halinde toplam yakıt tüketimi yüzde 7 düşüyor.

1500 LİRADAN 750 LİRAYA DÜŞEBİLİR
Öte yandan doğalgaz faturasını düşürmek için binaların ısı yalıtımı da önemli XPS Isı Yalıtımcıları Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, ısı yalıtımı yaptıracak vatandaşları levha kalınlığı konusunda bilgilendiriyor. ‘Yalıtım tasarruftur’ kampanyası başlattıklarını açıklayan Dernek Başkanı Eruslu, Türkiye genelinde 16 milyon yalıtımsız bina olması nedeniyle her yıl 10 milyar dolarlık ithal enerjinin boşa gittiğine dikkat çekti. Isınma ve soğutma faturasını düşürmek isteyenler dikkat! İstanbul’da ısı yalıtımında 5 cm yerine 10 cm kalınlığında levha kullanarak, yıllık doğalgaz faturasını 1500 liradan 750 liraya düşürebilecek. (Aysel ALP/hurriyet.com.tr)

Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

Türkiye'deki doğalgaz yalıtım levhalarının kalınlığı

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı