Doğal gaz ithalat sözleşmelerinin devri

Hürriyet Haber
31.10.2007 - 13:29 | Son Güncelleme:

Botaş Genel Müdürü Hüseyin Saltuk Düzyol, sonuncusu bugün imzalanan kontrat devirleriyle, Botaş'ın doğal gaz ithalatında tekel konumunun sona erdiğini bildirdi.

Düzyol, “(Doğal gaz) ithalatı ve toptan satışta, 5 oyunculu bir oligopol piyasa yapısı oluşmuş oluyor” dedi

Yılda 500 milyon metre küp doğal gazın Avrasya Gaz'a devrine ilişkin protokol, Botaş, Gazprom Export ve şirket yetkililerinin katılımıyla, Botaş Genel Müdürlüğünde düzenlenen törenle imzalandı.

Anlaşmayı Botaş adına Genel Müdür Saltuk Düzyol, Gazprom adına Mikail Barısev, Valerie Nosov ile Avrasya Gaz Genel Müdürü Can Tahincioğlu imzaladı.

Düzyol, imza töreninden sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün imzalanan kontrat devrine ilişkin protokolle, 2 lot karşılığı yılda 500 milyon metre küp doğal gazı devrettiklerini belirtti.

Daha önce yapılan devir sözleşmeleri dahil edildiğinde, toplamda 4 milyar metre küplük bir gaz devrinin gerçekleşmiş olduğunu ifade eden Düzyol, önümüzdeki günlerde bu işletme anlaşmasıyla ilgili, bir takım zeyilnamelerin yapılacağını söyledi.

Bütün taraflar arasında, bir başka deyişle Gazprom Export, Botaş ve diğer dört isteklinin ortak mutabakatı ile işletme anlaşmasında gerekli değişikliklerin yapılacağını belirten Düzyol, şöyle dedi:

ÖZEL SEKTÖR DEVREDE

“Ardından fiili olarak gaz arzı bu yeni ithalatçılar tarafından sağlanmış olacak. Şu an itibarıyla Türkiye'nin toplam tüketiminin aşağı yukarı sekizde 1'i kadar miktar özel sektöre devir edildi.

Bundan böyle doğal gaz ithalatçısı olarak, sadece Botaş yer almayacak. Botaş'ın bugünkü tekel konumu fiilen sona ermiş oluyor. 5 oyunculu bir ithalatta toptan satışta bir oligopol piyasa yapısı oluşmuş oluyor.

Bunun dışında geçtiğimiz yıl Akçakoca'daki TPAO'ya ait sahanın da devreye girmesiyle beraber, toptan satıcılar arasında Botaş'ın yanı sıra Aksa Grubu da eklenmişti. İthalat kısmında da bu işin 4 yeni oyuncusu oldu.”

Düzyol, bu yeni girişlerle beraber bir canlılılık, hareketlilik olacağına inandığını vurgularken, “İnşallah bundan sonraki süreçte de kontrat devri ya da miktar devri şeklinde, kanunun emrettiği şekilde hareket etmeye çalışacağız, devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“SADECE DEVİR ANLAŞMALARI İMZALANDI, SÜREÇ İŞLİYOR”

Düzyol bu arada, doğal gaz kontratlarında sadece devir anlaşmalarının imzalandığını, sürecin işlediğini belirtti.

Bundan sonraki aşamada konuyla ilgili Rekabet Kurumunun görüşünün alınacağını anlatan Düzyol, şirketlerin ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna başvurararak aldıkları ön yeterlilik belgesini lisansa dönüştüreceklerini söyledi.

Botaş tarafından sözleşme devri için 30 Kasım 2005 tarihinde çıkılan ihaleler sonucunda; teklif sıralaması uyarınca ilk olarak Shell Enerji AŞ ile yılda 250 milyon metre küp doğal gazın devri için 28 Şubat 2007 tarihinde protokol imzalanmıştı.

İkinci sıradaki istekli Bosphorus Gaz Corporation ile yılda 750 milyon metre küp doğal gazın devri için 22 Mayıs 2007, üçüncü sıradaki Enerco Enerji Sanayi ve Tcaret AŞ ile de, yılda 2 milyar 500 milyon metre küp doğal gazın devri için 11 Eylül 2007 tarihinde protokoller imzalanmıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı