Ege Haberleri

EGE

  Doğal akvaryuma koruma kalkanı

  Cavit AKGÜN, (DHA)
  13 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 20:43

  Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Beldesi’ndeki Kadın Azmağı Deresi’nde bulunan 1200 metre uzunluğundaki tekne bağlama yerleri kaldırılacak.

  Akyaka Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Çalca, Akyaka Kadın Azmağı için, AB’nin desteklediği “Kısa ve Orta Vadeli Öncelikli Çevresel Eylem Programı” (SMAP) çerçevesinde Muğla Valiliği, Ula Kaymakamlığı ve Muğla Üniversitesi’nin işbirliğiyle, bitki çeşitliliği ve doğal yapısına ilişkin koruma ve kullanma esasları oluşturuldu. Oluşturulan 20 maddenin Anıtlar Kurulu’nca onaylandığını aktaran Çalca, “Özel Çevre Koruma Kurumunun onayıyla kararlar yürürlüğe girecek. Balıkçılar barınağının ön tarafındaki köprüden yukarıya tekne bağlama yerlerinin hepsi kaldırılacak. Azmak turu, tur tekneleri kokulu yiyecek ve balık ekmek satışı yapmayacak. Bağlama yerleri, teknelerin sınıflarına göre sınırlandı ve yerleri belirlendi. Çekek yeri olarak kullanılan alan, gezi parkuru ve günübirlik gezi alanı ve mesire yeri olacak” dedi.
  Turizm gelişecek
  Su samurundan deniz kaplumbağasına kadar onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki türlerine ev sahipliği yapan Kadın Azmağı’nın kenarındaki işletmelerin de dereye zarar vermeyeceğini ifade eden Başkan Çalca, “Yaklaşık 1600 metre ikinci etap kanalizasyon hattı döşedik. Ayrıca buranın foseptiğini aldık. Önümüzdeki yıl mavi bayrağı alabilecek kriterler oluşacak. Çalca, Gökova Körfezi’nde mavi yolculuk yapan teknelerin atıklarının lisanslı firmalara verilmesi zorunlu. Karar turizmi olumlu yönde etkileyecek. Beldemize geçen yıl gelen ziyaretçi sayısı 43 bin 750 civarındaydı. Bu oranın bu yıl yüzde 20 arttığını düşünüyoruz” diye konuştu

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı