Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Doğal afetler kâbus olmayacak

  Hürriyet Haber
  12 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 1999 - 00:01

  Acil Yardım Kurtarma Projesi İzmir'de devreye girdi.

  Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde oluşturulmakta olan merkez, doğal afet sonrasında dünya normlarında kurtarma hizmeti verecek. 120 kişilik özel ekip, periyotlar halinde yurtdışında eğitim görmeye başladı.

  AciL Yardım Kurtarma Merkezi'nde eğitmen olarak çalışacak 2 doktor ve 16 itfaiyeci, Hollanda'daki eğitimlerini tamamladı. 34 kişi de bir hafta sonra eğitime gidiyor. Ekip, deprem ve sel felaketleri ile herhangi bir kaza anında kurtarma ve ilkyardım görevlerini yerine getirecek.

  Merkezin hizmet vereceği binanın temeli ise Buca Toros İtfaiye Merkezi'nin yer aldığı 70 dönüm arazi üzerinde bu ay atılacak. Ekipler burada kurtarma eğitimleri yapacak. Hurda helikopter, uçak, tren ve otomobillerin kullanılacağı kurtarma eğitimlerinde, kurulacak dehliz ve yıkık binalarda canlı aranacak. Merkezde özel eğitimli köpekler de yer alacak.

  Hollanda ORET firmasının eğitim ve ekipman vereceği projeyi Hollanda hükümeti destekliyor. Yüzde 45'i hibe, yüzde 55'i on yıl ödemeli programın maliyeti 23 milyon dolar (7 trilyon lira) olarak hesaplandı. Merkezde duman odası, sedye taşıma engelli alanı, arama kurtarma binaları, tüneller, temiz ve çamurlu su havuzları, yangın konteynerleri, benzin tankları, endüstriyel yangın merkezi, 5 katlı kule, tren yolu, karayolu tatbikat alanları, helikopter, uçak, otomobil, tren maketleri, dağ kurtarma sahası, 8 katlı yangın çalışma kulesi, iple kurtarma sahası, arıtma tesisi yer alacak. İtfaiye çalışanlarının yanı sıra bedelini ödemek koşuluyla özel merkezlere ait elemanlara da eğitim verilecek. Bu arada kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere ihaleyle özel eğitimli köpek satın alınacak. Ayrıca İnciraltı'nda bir dönümlük arazide sualtı kurtarma merkezi kuruluyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı