ANKARA HABERLERİ

Doğadan toplayıp çocuklarını okuttu, evinin eksiğini görüyor

DHA
08.04.2016 - 15:11Son Güncelleme :
DHA

Müfit ONBAŞI/ÇUBUK(Ankara), (DHA)-ANKARA'nın Çubuk ilçesinde 53 yaşındaki Suna Avan, doğadan topladığı yenebilir bitkileri pazarda satarak evinin geçimine katkı sağlıyor. Avan, çocuklarını bu sayede okutup, büyüttüğünü, ailesinin geçimini sağladığını belirtti.
Baharın gelmesiyle birlikte doğanın sunduğu nimetleri toplayıp, pazarda satarak evine ekmek götüren Suna Avan, Ankara'nın ilçeleri ve çevre illerin tepe ve dağ eteklerinde topladıkları yenilebilir otları pazarda satarak, çocuklarını okuttuğunu belirtti. Avan, halk dilinde cinnak, dedem sakalı, yemlik, efelek, turpotu, su teresi, hardal, kaz ayağı, karavuk, hindibağ, ebem gömeci, madımalak, sirken otu gibi yenilebilir ve bölge insanının salata ve birçok yemekte tercih ettiği otları toplayıp, Çubuk'ta kurulan pazarlarda satarak evine ekmek parası götürdüğünü dile getirdi. İlçede 35 yıldır bu işi yapan ve kazandığı para ile 4 çocuk okuttuğunu belirten Avan, şunları söyledi:
"Bir gün önceden dağ ve tepelerden topluyor, diğer gün pazara inip, taze olarak satıyoruz. Allah doğadan bize veriyor, biz de bunu satarak para kazanıyoruz. Bunlar tamamen doğal ürünlerdir. Ankara'nın ilçeleri ve Çankırı gibi illerin bir gün öncesinden dağ ve tepelerinden bütün zorluklara rağmen yeşeren otları topluyoruz. Çocuklarımı bu sayede okutup, büyüttüm. Ailemin geçimini sağlıyorum. Zaten bilindik otlar bunlar. Almak için her yerden geliyorlar. Bir yiyen tekrar almaya geliyor" diye konuştu.
Halkın yoğun ilgi gösterdiği otların kilosunu 3 ile 10 TL arası satan Avan, sattığı bitkiler hakkında da birçok bilgiye sahip. Avan ayrıca, müşterilerine bitkilerin faydalarını da anlatıyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Doğadan toplayıp çocuklarını okuttu, evinin eksiğini görüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 15 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğadan toplayıp çocuklarını okuttu, evinin eksiğini görüyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı